Ichneumon sp. Lumci z louky v srpnu

od Hanka

čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae

Lumci - druhy lumků se daří určovat jen pomalu a postupně. Přesto stojí za to ukázat fotografie těch jedinců, kteří postáli před objektivem fotoaparátu, a zatím na přesné určení druhu čekají.
Fotografie 11. 8. 2016 na louce vedle Přírodní památky Baba.

Číst více

Ichneumon sp. Lumci časného jara

od Hanka

čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae

Lumci jsou zajímavá, a zatím značně neprobádaná skupina hmyzu. Některé druhy lumků přezimují ve stadiu dospělců. Takoví jsou vidět, jak létají v přírodě, hned při prvním jarním oteplení.
Podařilo se mi jich několik vyfotografovat. Na určení druhu teprve čekají. Přesto chci jejich fotografie ukázat jako dokument a doklad, jaké druhy v Praze máme.

Číst více

Ichneumon sp. Lumci z podzimních měsíců

od Hanka

čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae

Lumci v Praze jsou zajímavou složkou zdejšího živočišstva. Když se na podzim ochlazuje, výrazně ubývá druhů blanokřídlého hmyzu, jaké lze ještě v přírodě vidět.
Vyjímkou jsou právě někteří lumci. Mnozí vynikají odolností vůči chladnému počasí. A při určité pozornosti je stále možnost je někde na rostlinách objevit.

Na určení druhu teprve čekají, přesto chci uveřejnit jejich fotografie jako dokument, co se mo povedlo v Praze uvidět a fotografovat.

Číst více

Ichneumon sp. Lumci s dlouhým kladélkem

od Hanka

čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae

Lumci s dlouhým kladélkem jsou samozřejmě samičky. I v tomto příspěvku ukazuji fotografie druhů, které na své zařazení do podčeledí, rodu a druhu teprve čekají. Přesto považuji za důležité jejich fotografie ukázat. Aby si lidi všimli, kolik barev, tvarů a velikostí tato skupina hmyzu má, a přesto schází odborníci, kteří by se v této čeledi vyznali. Tak zde píšu výzvu mladým lidem, že tato skupina hmyzu je málo probádaná, a na své objevitele čeká. Přitom je role lumků v přírodním dění nenahraditelná.

Číst více

Ichneumonidae LUMCI - popis čeledi

od Hanka

čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae

Lumci jsou čeledí, od které se v Evropě vyskytuje několik tisíc druhů, mnohdy navzájem těžko rozlišitelných. Důležitým rozlišovacím znakem je (mimo jiné) tvar žilek v předních křídlech.
Obvykle vynikají dlouhými tykadly, ta jsou zpravidla víc než šestnáctičlenná. Samičky některých druhů mají dlouhé kladélko. Zajímavostí je zvláštní připojení zadečku k hrudi.
Většinou to jsou paraziti larev a kukel hmyzu.
Dospělci často sají nektar na květech miříkovitých rostlin.

Číst více