Vřesovec pleťový Erica herbacea


čeleď: Vřesovcovité - Ericaceae

Vřesovec pleťový je nízký keřík, který má centrum rozšíření v Alpách a v jejich okolí, přirozený výskyt zasahuje až do západních a jižních Čech. U nás se s ním lze setkat ale jen vzácně, může růst v podhorských oblastech ve světlých lesích, většinou v borech. V Alpách kvete zjara hned po roztání sněhu.
Vřesovec je ale oblíbená, často pěstovaná okrasná rostlina, zahradníci od tohoto druhu vyšlechtili celou řadu různě barevných kultivarů. V Praze také kvete hned po roztání sněhu, jenže to v pražských podmínkách znamená od prosince do konce března. Právě pro ten zimní termín kvetení je vřesovec pleťový v zahradách často pěstovaný.

Pokud se během zimy na chvilku oteplí natolik, že včely medonosné dokážou vylétat z úlů, tak je vřesovec pleťový a jeho kultivary velmi vyhledávanou včelí rostlinou. Včely na vřesovcích intenzivně sbírají pyl a sají sladký květní nektar.
/Vřesovec v únoru se včelou medonosnou.
/Včela na květech vřesovce pleťového.
Kvítky v detailu.
/Vřesovec, kvítky v detailu.
Kultivar s bílými květy.
/Vřesovec pleťový, kultivar s bílými květy.
/Včela saje nektar na vřesovci.

Rozkvetlý vřesovec pleťový, vysazený mezi okrasné jehličnany.
/Kvetoucí vřesovec mezi jehličnany.
Vřesovce v Botanické zahradě v Troji na konci února.
/Vřesovce v botanické zahradě.

Poznámka: Zahradníci vypěstovali řadu okrasných kultivarů i od dalších druhů vřesovců. Z atlantské oblasti a ze severní Evropy pochází druh vřesovec čtyřřadý. Ten vyžaduje časté deště a malé rozdíly teplot mezi létem a zimou.
Jako okrasné rostliny bývají občas prodávané i vřesovce, které pocházejí z jižní Afriky.

Rozrazil rezekvítek
Pavlovnie plstnatá
Silenka nicí
Mateřídouška panonská

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist