Vrba křehká Salix euxina (fragilis)


čeleď: Vrbovité - Salicaceae

Vrba křehká je strom, většinou až 15 m vysoký (vyjímečně 20 m). V ČR je to velmi rozšířený druh vrby, roste zejména ve středních a nižších horských polohách.
Má lámavé, křehké letorosty. Odlomené větvičky snadno zakořeňují, občas je odnáší říční proud do nižších poloh v teplých oblastech. V nížinách se často kříží s vrbou bílou, naopak na horách vytváří časté křížence s vrbou pětimužnou. Tyto dva typy kříženců jsou dál normálně plodné, mohou se dál křížit s některým rodičovským druhem, nebo s jiným dalším druhem, a vznikají trojnásobní kříženci.

Zjara rozkvétá výrazně dřív než vrba bílá, ale přibližně ve stejnou dobu než kultivary vzniklé křížením s vrbou babylonskou. (Foto rozkvétajících větví se samčími květy 2. 4. 2019, v okolí Prahy.)
/Vrba křehká, foto do větví samčího kvetoucího stromu.

Před rozkvětem jsou jehnědy chráněné mnoha chloupky, je to ochrana před jarními mrazy. (Podobná vrba bílá má v jehnědách podpůrné listeny jednotlivých kvítků lysé.)
/Vrba křehká, chloupkatá narůstající jehněda.

Detail rozkvetlé samčí jehnědy.
/Vrba křehká, rozkvetlá jehněda zvětšeně.
Podpůrné listeny jednotlivých kvítků jsou zbarvené světle zeleně, proto jsou zobrazené nevýrazně. Tím se liší vrba křehká (a její blízké příbuzné) od jiné skupiny vrb, které mají podpůrné listeny v přední části nápadně černé. (Pro srovnání doporučuji podívat se na zdejších stránkách na položku vrba nachová.)

Na průřezu samčí jehnědou jsou vidět v každém kvítku 2 tyčinky s pylem.
/Vrba křehká, průřez jehnědou.
/Vrba křehká, detail průřezu jehnědou.

Zajímavost: Při hledání vrby křehké, která by byla vhodná pro zobrazení na zdejších stránkách, jsem na břehu Vltavy objevila vzrostlý strom, zpočátku vypadal jako ideální atlasový jedinec. Teprve detailní zvětšení průřezu jehnědou ukázalo, že se asi jedná o křížence vrby křehké s vrbou pětimužnou. Samčí kvítky mají po čtyřech tyčinkách, a jejich nitky jsou na bázi výrazně chlupaté.
/Salix euxina x Salix pentadra, detail průřezu samčí jehnědou.
/Detail jehnědy se čtyřmi tyčinkami v kvítku.

Bršlice kozí noha
Hrachor širokolistý
Orlíček obecný
Kokrhel luštinec

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist