čeleď: Lnovité - Linaceae
Len rakouský je vytrvalá teplomilná bylina. Daří se mu na výslunných travnatých stráních. Původní je asi jen na jižní Moravě, k nám do Prahy 6 je zřejmě zavlečený. Je to expanzivní druh, na příhodném stanovišti (na bazických podkladech) se rychle stává dominantní.
Květy rozkvétají postupně, po delší dobu, od května až do července, částečně až do října. Květy rostou v bohatých (až čtyřicetikvětých) složených vidlanech.
Foto 3. 6. 2018 v Praze 6, v přírodní památce Jenerálka.
Pro lidi je v Praze 6 přítomnost lnu rakouského zvláštní zajímavost, kterou Praha 6 na jiném místě nemá. Naopak pro hmyz na něm nic zajímavého nebývá, blanokřídlí květy lnu rakouského většinou ignorují.
Květní stopky bývají obloukovité dolů sehnuté. Tím se liší od podobného druhu lnu vytrvalého, který má květní stopky i za plodu přímé - ten bývá pěstován jako zahradní trvalka.
Květ fotografovaný z boku.
Nedozrálý plod.
Zatímco o květy lnu rakouského tady na Jenerálce živáčkové zájem nemají, tak celé rostliny tu chutnají mnoha plžům. Na fotografii jsou plži druhu
suchomilka obecná (Xerolenta obvia). V PP Jenerálka je těchto suchomilek velké množství, a to právě na rostlinách lnu rakouského.