Svlačec rolní Convolvulus arvensis


čeleď: Svlačcovité - Convolvulaceae

Svlačec rolní je vytrvalá bylina s dlouhým oddenkem. Mohutný kořenový systém může zasahovat až tři metry hluboko. Dokáže ale růst i na velmi mělkých půdách. Porůstá zejména zraňované půdy. Bývá to i nepříjemný plevel. Kvete od května do října.
Květní koruna může být široká 2,5 cm. V květu má pět tyčinek a semeník má na vrcholu dlouhou čnělku s dvoulaločnou bliznou.
Svlačec je vyhledávanou živnou rostlinou housenek několika druhů motýlů.

/Svlačec, květy v detailu.
/Svlačec má v květu dvoulaločnou bliznu.
Včely medonosné sají v květech svlačců nektar a sbírají světlý pyl. Svlačec je důležitá včelařská bylina. Při sečení trávníků ve městě kvůli svému plazivému růstu obvykle uniká poškození sekačkou a zůstává jedinou kvetoucí bylinou na lokalitě.
/Svlačec a včela za letu.
/Svlačec, včela medonosná saje nektar zevnitř květu.

Na konci července a začátkem srpna se ve květech svlačců často objevují drobné můry druhu světloskvrnka svlačcová (Emmelia trabealis). Na svlačci se vyvíjejí také její housenky.
/Světloskvrnka svlačcová se živí v květu svlačce.
Na svlačcích se také vyvíjejí housenky druhu tmavoskvrnka svlačcová (Tyta luctuosa). Dospělou můru tmavoskvrnku jsem fotografovala 15. 6. 2023 na svahu v Praze 6 v Sedlci.
/Tmavoskvrna svlačcová, Praha Sedlec.

Při podrobném prohlížení květů jsem uvnitř zahlédla i droboučkou housenku.
Je to pernatuška svlačcová (Emmelina monodactyla). Foto 11. 7. 2023 v Praze v Dejvicích.
/Pernatuška svlačcová, drobná housenka v květu svlačce.
/Pernatuška svlačcová, housenka zvětšeně.

Nejčastěji se ale v květech svlačců pohybují drobné ploskočelky.
/Svlačec, květ s drobnou ploskočelkou.
/Svlačec a drobná ploskočelka.
/Fialový květ svlačce a ploskočelka.
Kvetoucí porost v trávníku.
/Svlačec v porostu trávníku.
Na rostlinách svlačců se mohou vyvíjet housenky druhu lišaj svlačcový (Agrius convolvuli). Mohou se ale vyvíjet i na dalších rostlinách, třeba na opletníku plotním.
/Lišaj svlačcový, foto Karel Netsch.
Lišaj svlačcový má rozpětí křídel 84 až 115 mm, je to tedy mimořádně velký druh, jeden z našich největších. Je to silný a výkonný letec, pravidelně k nám migruje z jižní Evropy. Jedinci, kteří k nám přiletěli už v květnu nebo v červnu tu kladou vajíčka na svlačce a další rostliny, housenky se tu úspěšně vyvíjejí a z nich vylíhlí motýli se na podzim zase vracejí na jih. Nedokážou to ale úplně všichni, mnozí se u nás snaží přezimovat ve stadiu kukly, to se jim ale může podařit jen při mimořádně teplé zimě.

Jitrocel prostřední
Locika kompasová
Meduňka lékařská
Pupalka rudokališní

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist