Mochna přímá Potentilla recta


čeleď: Růžovité - Rosaceae

Mochna přímá je vytrvalá bylina. Přirozeně roste na stepních svazích a na kamenitých a skalnatých stráních. Její květy vyhledávají zejména drobné druhy včel samotářek. Na horní fotografii je na květu sameček některého druhu ploskočelky rodu Lasioglossum.
V ČR se vyskytují 3 morfotypy druhu mochna přímá. Typ s nápadně světle žlutými okvětními lístky je k nám zavlečený a roste obvykle na takových stanovištích, které jsou lidmi nějak pozměněné.

Fotografovala jsem jí v červnu a v červenci 2021 v přírodní památce Baba v Praze 6. Mochna přímá je v PP Baba ozdobou kolem zdejších skal. Tady je rozšířená forma se zlatožlutými okvětními lístky.

Lodyžní list.
/Mochna přímá, list.
Květy jsou občas okousané od různých hmyzích strávníků. Včelkám samotářkám to ale nevadí, nektar a pyl zůstává v takových květech nepoškozený.
/Mochna přímá, květy a ploskočelka rodu Halictus.
Mochna přímá, nepoškozený květ.
/Mochna přímá, květ a poupě.
Květ a poupata.
/Mochna přímá, květ a poupata.
Mochna přímá, rostlina v porostu kolem skal.
/Mochna přímá v porostu kolem skal.
Na květech mochny se mi povedlo fotografovat ploskočelku páskovanou ( Halictus simplex). Tyhle drobné včely samotářky jsou často přehlížené, jejich opylovací služby jsou ale nenahraditelné. Proto je dobré si je ukázat na zvětšených fotografiích.
/Mochna přímá, květ s ploskočelkou a kališní listy na nedozrálém plodenství.
/Mochna přímá a ploskočelka rodu Halictus.
/Mochna přímáa samotářská včela ploskočelka.

Prvosenka
Ladoňka sibiřská
Mák pochybný
Stulík žlutý

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist