čeleď: Bukovité - Fagaceae
Dub cer je v ČR je původní jen na jižní Moravě. V Praze je občas vysazován jako dobrá parková dřevina, která snáší sucho a znečištěné ovzduší. Je to teplomilná dřevina, běžně rozšířená v jihovýchodní Evropě. Nápadné jsou číšky žaludů, které mají vnější stranu porostlou šídlovitými šupinami.
Listy má tmavozelené, drobnější než jiné, u nás pěstované duby.
Na další fotografii už listy začínají mít podzimní zbarvení.
Číška v detailu.
Na podzim na spodní straně listů dubu ceru bývají vidět hálky různých druhů bejlomorek. Při určení druhu bejlomorky pouze podle internetu se člověk často splete, na internet může vkládat kdokoliv cokoliv a i když původní autor následně chybu opraví, tak chyba už koluje po dalších webech dál sama.
Následující hálky jsem fotografovala 15. 10. 2016 v Praze v Suchdole.
Stejné hálky, foto detail: (Mohou to být hálky bejlomorky
Janetia cerris?)
Velmi podobné hálky vytváří na spodní straně listů také další bejlomorka. Hálky na dalších fotografiích byly namnožené na dubech cerech v Praze v Suchdole 7. 10. 2022. ( Mohou to být hálky bejlomorky
Dryomyia circinans?)
Hálky bejlomorky na horní straně listu dubu ceru.
Zkoušela jsem hálku rozlomit. Byla překvapivě tvrdá. A sotva se mi rozlomení povedlo, tak se oranžová larva bejlomorky vykutálela ven na list.
Pro další fotografování jsem se rozhodla, že rozlomím tu největší hálku, jaká na listu byla. A uvnitř mne překvapily dokonce dvě larvy vedle sebe.
Na některých listech jsou hálky kulaté, ale mnohem menší, než jsme zvyklí vidět na listech našich dubů. Na spodní straně listů mohou vytvářet hálky také různé druhy žlabatek. Takže tady neumím původce hálky odhadnout.