čeleď: Cypřišovité - Cupressaceae
Sekvojovec obrovský přirozeně roste v Severní Americe v Kalifornii, v pohoří Sierra Nevada je schopen růst až do nadmořské výšky 2700 metrů. V Evropě se pěstuje od roku 1854. Krátce poté byl vysazován i v Čechách. V tuhé zimě 1928/29 pak většina sekvojovců u nás zmrzla, ale ojedinělé stromy vydržely. Mráz přečkaly 2 sekvojovce v Ratměřicích, které vysadil hrabě Chotek. Většina mladších sekvojovců, které jsou nyní v Čechách k vidění v mnoha zahradách, má původ ze semen právě těchto dvou stromů z Ratměřic. Je to vždyzelený dlouhověký strom. Ve své domovině se dožívá věku i přes 3500 let a může být vysoký 100 metrů.
Šišky zrají dva roky a teprve třetím rokem zjara se otevírají a hnědnou.
Roste překvapivě rychle. V Botanické zahradě v Praze v Troji byl vysazen snad kolem roku 1970, a nyní už je nejmohutnější dominantou botanické zahrady.
Jsou tu vysazené dva sekvojovce vedle sebe, fotografie jejich vrcholů.
Občas se řeší otázka, jestli jim škodí nebo neškodí, když jsou 2 jedinci blízko sebe. Pravděpodobně se nechá další průběh na přírodě. Do vysokých stromů totiž při bouřce často udeří blesk a strom přelomí. Necháme se překvapit, který sekvojovec zůstane a který bouřka omezí.
V trojské botanické zahradě mají víc sekvojovců, na nejhořejší fotografii je pohled do koruny jiného (asi mladšího) sekvojovce, který roste sám.