28.10.2019 od Hanka
Stačí chvilka v lese na místech, kam chodí srnky pít, a najednou má člověk ve vlasech neobvyklé návštěvníky. Na internetu je napsáno o kloších docela hodně, nechci opakovat, co je uveřejněné jinde. Přidám jen moje zkušenosti a moje fotografie.
V Praze a okolí jsou hlavními hostiteli kloše jeleního srnky. A protože srnky jsou všude přemnožené, jsou teď přemnožení i kloši.
Kloš jelení (
Lipotena cervi) patří mezi dvoukřídlý hmyz - stejně jako mouchy. Když se vylíhne z kukly, tak má křídla a dokáže létat. Ale jak najde svého hostitele, křídla se odlamují. Asi by překážela pohybu v husté srsti. Ve srovnání s mouchami má ale
velmi silné nohy - ty jsou důležité, aby se kloš udržel na kůži a v srsti a nebylo snadné se ho zbavit.
Když vletí do vlasů lidem, tak je to sice omyl, člověk není ideální hostitel, ale po odlomení křídel už není možnost výběr hostitele změnit. Teď už se musí udržet na vybraném hostiteli za každou cenu. Není snadné ho z vlasů dostat pryč. I když se zdá, že se ho povedlo chytit mezi prsty a vyndat, dokáže bleskurychle skákat zpátky do vlasů. Když se mi konečně povedlo jednoho chytit kvůli plánovanému fotografování, měl už jen jedno křídlo, jak je vidět na horní fotografii.
Na fotografii z boku je vidět, jak má kloš placatou hlavu, aby snadno proniknul mezi hustou srnčí srst a mohl probodnout kůži a sát krev. (Tenhle fotografovaný jedinec už má jen zbytky křídel, zřejmě je to důsledek boje, jak jsem ho vyndavala z vlasů.)

Na konci nohou má nápadné drápky. Povedlo se mi je nafotografovat, když byl kloš v poloze na zádech.

Drápky jsou vynikající nástroj pro udržení se v kůži hostitele. Ale prakticky vůbec neumožňují chůzi po hladkém povrchu.

Kloš jelení také může na lidi přenášet různé infekční nemoci, naštěstí pro nás se ale v ČR vyskytují jen takové, které člověka s normálně fungující imunitou nijak vážně neohrožují.
Poznámka: Protože kloši patří mezi dvoukřídlý hmyz, nemohu ho na zdejších stránkách zařadit do Atlasu blanokřídlého hmyzu. Proto je tu uveden alespoň v kolonce Aktuality z přírody.
Jinak ale kloši jsou vlastně sympaťáci, i když se taky někdy dokážou zakousnout i do člověka. Nesrovnatelně horší jsou klíšťata. Ta jdou vyndat z kůže mnohem hůř a ještě k tomu hrozí, že do lidí přenesou velmi nebezpečné infekce.
Klíště obecné:
Bzikavka slepoočka (
Chrysops caecutiens) - samička.