20.8.2024
od Hanka
Tmavé medovicové medy vznikají, když včely sbírají cukernaté látky kolem mšic (nebo i dalších producentů medovice jako jsou červci apod). Mšice totiž sají rostlinné šťávy, ve kterých je mnoho různých druhů cukrů, ale jen málo bílkovin. Jenže mšice potřebují pro svůj růst hodně bílkovin. Proto mšice nadbytečné cukry vylučují z těla ven.
Na horní fotografii je včelí dělnice, jak saje medovici z horní strany dubového listu. U nás v Praze byla totiž v červnu medovice na dubech, bylo jí tolik, že z některých stromů kapala až na zem a lidem se na ulici lepily boty k asfaltu.
Na většině území v Čechách bylo letos velmi mnoho procudentů medovice na jehličnanech, hlavně na smrku.
8.8.2024
od Hanka
Příroda se neustále proměňuje. Tady na revitalizovaných plochách podél Šáreckého potoka mne každý rok překvapí změny v zastoupení druhů rostlin. Velký vliv na výskyt květů mají termíny sečení, ale nejen to. Luční společenství se samovolně vyvíjí. Letošní deštivý rok podpořil kvetení kyprejů vrbice, naopak jiné rostliny (třeba jetel) kvůli podmáčené zemi ustoupily. Kyprej vrbice má v květech mnoho kvalitního nektaru. Z toho se radují včely a včelaři a také tu poletuje mnoho motýlů.
Číst více
1.8.2024
od Hanka
Na květy teď létají mladé, nedávno vylíhlé drvodělky. Poznají se podle hustého kožíšku na hrudi i na horní straně zadečku. Občas je ještě možné zahlédnout i jejich starou matku, ta už má ale všechny chloupky olámané, ta má tělo vyleštěné jako zrcadlo.
Na horní fotografii je na květenství bělotrnu mladý sameček. Samečkové druhu drvodělka fialová (Xylocopa violacea) mají předposlední články tykadel oranžové.
(Sameček na obrázku má tělo poseté pylem ze sousedních ibišků syrských, které teď v zahradách dokvétají.)
11.7.2024
od Hanka
Vedle zříceniny na hranici přírodní památky Baba v Praze 6 kvete několik bodláků. A na nich je víc jedinců různých druhů hmyzu než kolik jsem jich viděla na celé ploše přírodní památky. Na horních fotografiích saje nektar z květenství bodláku otakárek ovocný, krasavec, který je ze všech zdejších motýlů největší.
Číst více
29.6.2024
od Hanka
Ve skulině mezi trochu spředenými listy vinné révy jsem zahlédla sršeň. Takovou menší sršní dělnici. Sršní matka, která přezimovala, musí totiž svoje první potomstvo vychovávat a krmit úplně sama. Musí sama postavit základ hnízda, naklást do buněk vajíčka, pro vylíhlé larvičky lovit masitou potravu. Proto jsou ty první sršní dělnice o několik mm menší než jejich mladší sestry, které vídáme létat v srpnu a v září.
Rozevřela jsem listy, abych se lépe podívala. Ukázalo se, že tahle sršeň už je mrtvá a že se na jejím těle krmí pavouk - asi druh snovačka oválná (Enoplognatha ovata). Když jsem přinesla fotoaparát, snovačka od svého úlovku odběhla, to ale jen na chvilku. Vzdát se ulovené kořisti nechtěla, zase se vrátila.
28.6.2024
od Hanka
V minulosti bývala žahalka žlutá (Scolia hirta) v ČR vzácná. S nynějším oteplováním ji ale můžeme vidět čím dál častěji i v Praze. Je dlouhá až 22 mm. Je nápadně černá, má tmavá křídla, žluté pásky na zadečku a na nohách větší počet hrabacích trnů. Vyvíjí se jako parazitoid na larvách větších druhů zlatohlávků. Larvy hostitelů jsou ukryté v půdě. Žahalky vyhledávají hostitelské larvy podle vibračních signálů a aktivně se za nimi prohrabávají. Po trvalém ochromení hostitele okolo něj vytvoří komůrku a nakladou na něj vajíčko. Larva žahalky žije na povrchu těla hostitele, kterého zkonzumuje do několika týdnů. V komůrce se kuklí a přezimuje do dalšího roku. V našich podmínkách vytvářejí jednu generaci. Parazitované larvy jsou ochromené, s vajíčkem nebo larvou žahalky na povrchu těla. Dospělé žahalky získávají energii sáním na květech nektarodárných rostlin.
Číst více
21.6.2024
od Hanka
Základem krasu je vápenec. Na některých místech má zdejší vápenec vysokou kvalitu. Proto se zde do skal zakousla celá řada lomů. Průmyslová těžba tu probíhá už víc než 140 roků a menší lomy jsou ještě starší. Do opuštěných lomů se ale příroda navrací pomalu. Se zajímavými druhy rostlin a hmyzu se lze setkat především na nenarušených stepních nebo lesostepních lokalitách.
Vzácně se nechá vyfotografovat i ploskoroh pestrý (Libelloides macaronius).
19.6.2024
od Hanka
V ČR žije v čeledi lumkovití (Ichneumonidae) víc než 2000 různých druhů lumků. Chtít se v nich vyznat je velmi obtížné. V češtině na ně chybí literatura. V časopisech se pouze dají občas najít články o takových lumcích, kteří jsou důležití v zemědělství v boji se škůdci pěstovaných plodin. Odborníci rozdělují čeleď lumkovití na podčeledi. V Evropě se vyskytují zástupci 34 podčeledí.
Lumci se vyvíjejí jako parazitoidi v larvách a kuklách různých druhů hmyzu.
7.6.2024
od Hanka
Dbají na to, aby se žádný druh nepřemnožil.
Hrnčířka zední (Symmorphus murarius) nosí do svých hnízdeček jako potravu pro svoje potomstvo ulovené a ochromené larvy mandelinek topolových. Dostrkat tlustou larvu až do plodové komůrky dá hodně práce. A až se to samičce hrnčířky povede, tak pořád ještě nemá vyhráno. Protože kde je nahromaděná potrava, tam se brzy objeví další zájemci o výživné sousto.
26.5.2024
od Hanka
Zpráva z 21. 6. 2024 - Hrabání a úklid sena jsou DOKONČENÉ !
"Ahoj, louka je uklizená. Stihli jsme to ještě před bouřkou. O víkendu už se nehrabe a neuklízí. Dík patří všem, kteří pomáhali. Zdravím a těším se naviděnou při dalších akcích,
Jakub."
Louka na Hůrce je v pražských Stodůlkách.
A proč je na této louce kosení až ve druhé polovině června? Protože tady se na omezení růstu trávy výrazně podílejí poloparazitické byliny kokrhel luštinec a černýš rolní a zdravínek jarní pozdní.
Samotný proces parazitace probíhá prostřednictvím haustorií, kterými rostlina vniká do xylémových pletiv kořene hostitelské rostliny, odkud získává rozpuštěné anorganické živiny. Po připojení k parazitovanému hostiteli ponechává parazit průduchy na svých listech otevřené i v období sucha a vypařuje tak zbytečně mnoho vody, kterou také čerpá od hostitele, odběrem živin i vody jej značně oslabuje.
V dřívějších stoletích všechnu dopravu a všechny polní práce dělali lidé s pomocí koní. A pro koně potřebovali hodně sena. Tenkrát bylo důležité, aby z každé louky sklidili maximum. Výskyt poloparazitických bylin by výnosy omezoval. Proto se lidé snažili parazitické byliny v porostu likvidovat. Obilí je také tráva, kokrhel luštinec dřív škodil také v obilí.