Aktuality Seznam

17.5.2024

V Divoké Šárce kvete na skále šalvěj hajní a čistec přímý a začíná kvést vikev huňatá.

od Hanka

V Divoké Šárce často spásají porosty ovečky. To hmyzu prospívá. Protože ovce něco ukousnou, něco vynechají, pak zase kousek ukousnou a něco vynechají. To je pro přírodu mnohem lepší než strojové sekačky. Některé typy motorových sekaček také pracují příznivě pro přírodu, ale mnohé typy jsou velmi škodlivé. Nejhorší stroje jsou takové, které posečený porost současně drtí na drobno, tam nepřežívá vůbec nic.
Na vycházkách v přírodě se to hodně pozná, jaká je kde péče o travnaté porosty. Někde projdete kilometr mezi květy a neuvidíte tam na květech žádný hmyz. To jsou lokality, kde stroj každý rok a při každé seči všechno posečené současně drtí.

Číst více

2.5.2024

Drobné obyvatelky hmyzích hotýlků na zvětšených fotografiích.

od Hanka

Při pozorování života na stěnách hmyzích hotýlků lze vidět některé větší jedince, ale nejčastěji se tam pohybují maličké samičky různých druhů blanokřídlého hmyzu. Některé druhy jsou barevně nápadné, jiné splývají s okolím.
Na horních fotografiích je zlatěnka ohnivá (Chrysis ignita).
Jedná se o skupinu navzájem velmi podobných druhů. Jsou to hnízdní paraziti kutilek a jízlivek, hnízdících ve dřevě nebo v prutech, nebo ektoparazitoidi samotářských včel. Jsou to nejhojnější zlatěnky, mají široké hostitelské spektrum.

Všechny obrázky v tomto článku nafotografoval a poslal k uveřejnění Radim Herman.

Číst více

27.4.2024

Mrazivé dny skončily, oteplilo se a hmyz opět létá na květy.

od Hanka

Na lokalitách pražských přírodních památek teď hojně kvete trýzel škardolistý. Mráz mu neublížil. Letos v Praze létá poměrně dost bělásků řeřichových a jak se zdá, trýzel škardolistý je teď jejich vyhledávanou rostlinou.

V předchozích dnech mnoho různých druhů stromů namrzlo, kupodivu zhnědly listy nejen na ořešácích, ale i na některých dubech. Jiné druhy rostlin ale pokračují v růstu dál, jakoby se nic nestlalo.

Číst více

23.4.2024

Na autech byla námraza z jinovatky už včera před půlnocí a dnes ráno na teploměru -3°C.

od Hanka

Které výhony se z toho vzpamatují a na čem se letos úrody nedočkáme?
Na fotografii je výhon vinné révy, který je kvůli mrazovému poškození skloněný dolů. Jestli budou poupata v hroznech schopná dál pokračovat v růstu nebo jestli celé letošní výhony uhynou, to se pozná až za pár dnů.
Klimatická změna totiž nezpůsobuje jenom oteplení. Problém je v tom, že teplejší vzduch nad mořem do sebe dostane víc vodní páry. A víc vodní páry ve vzduchu znamená také víc uložené energie, která se chce někde uvolňovat. To se děje tak, že víc fouká vítr. Síla větru je mohutná, rychle se mění jen to, jestli k nám vítr přináší teplo a písek ze Sahary a nebo mrazivý vzduch ze severovýchodu.

Číst více

19.4.2024

Město má být příjemné lidem, kteří chodí pěšky.

od Hanka

A úřad nemá vymýšlet projekty, které podporují zbytečný další průjezd aut ke křižovatce na ploše nynějšího klidného parku s lavičkami v sousedství prodejny Albert v Praze 6 v lokalitě u Matěje.
Na horním obrázku je vidět ten nesmyslný projekt bezúčelné konstrukce, kolem které mají jezdit auta a která by zničila zdejší tiché místo.
Kolik máme v Praze 6 míst, kde rodiče musí držet děti pevně za ruku, protože těsně kolem nich jezdí auta?
A kolik tu máme prodejen, kde po nákupu si mohou rodiče sednout na lavičku a nechat dítě volně běhat po parku?

Zamýšlíte se nad tím, že malé děti mají hlavu a dýchají vzduch právě ve stejné výšce jako jsou namontované výfuky aut?
Na horním obrázku je namalovaná ta nově projektovaná konstrukce, která tu má nahradit nynější klidné a pro auta neprůjezdné travnaté místo s lavičkami. Na následujících fotografiích je zachycen současný stav zdejší lokality, kterou má nový projekt nahradit nebo zastínit nebo poškodit průjezdnou silnicí.

Číst více

18.4.2024

Život se umí prosadit i v obtížných podmínkách.

od Hanka

Semínko pampelišky zapadlo do skuliny mezi betonovou zdí a vyasfaltovaným chodníkem. A nevzdalo se. I v tak malé škvíře dokázala pampeliška vyrůst, vykvést, poskytnout nektar a pyl včelám medonosným i včelám samotářkám. Nakonec na ní úspěšně dozrála semena. V přírodě má úspěch ten, kdo se nevzdává.

Číst více

16.4.2024

Jilm habrolistý má na větvičkách dozrávající plody ještě před vyrašením listů.

od Hanka

Jilm habrolistý a jilm horský jsou dvě příbuzné dřeviny. Zjara jsou nápadné tím, že na jejich větvích nejdřív vyrůstají plody. Teprve krátce před dozráním plodů začnou na těchto jilmech vyrůstat také listy.
Je to dobrá strategie. Takhle zjara je v přírodě ještě hodně volných nezarostlých míst, kde se mohou semena uchytit. Klíčící semenáčky mají šanci se prosadit dřív než se kolem nich začne rozrůstat konkurence jiných druhů rostlin.
V těchto dnech má zralá semena také vrba jíva a topol osika. Jejich droboučká semínka vypadají jako bílé chmýří, vítr je teď roznáší skoro všude.

Číst více

12.4.2024

V Praze kvetou jabloně.

od Hanka

Jabloně mají pro hmyz kvalitní pyl a dobrý nektar. I když nyní kvete v přírodě skoro všechno, blanokřídlí upřednostňují jabloně a jsou tam k vidění v hojném počtu. Ale nechat se vyfotografovat, to neumožňují. Všichni rychle létají z květu na květ, nečekají, až se přiblížím s fotoaparátem. Na jabloních jsem opakovaně pozorovala kromě včel medonosných také krásné pískorypky ryšavé, pelonosky hluchavkové a drobné dělnice druhu čmelák luční.
Nakonec se mi po dlouhém snažení povedlo udělat na květu jabloně obrázek čmeláčí samičky druhu čmelák rolní.

Číst více

9.4.2024

Nejkvalitnější nektar a pyl pro výživu včel mají vrby.

od Hanka

Vrby jsou pro včely velmi důležité. Je prokázáno, že včelstva, která mají v doletu kvetoucí vrby, jsou v daleko lepší kondici než včelstva, která sbírají potravu na květech jiných rostlin. Potrava získaná z vrbových jehněd je natolik dobrá, že také několik druhů včel samotářek se na vrby specializuje a pro svoje larvičky dělá pylonektarové zásoby pouze z vrb. (Dospělé včely specialistky pro svojí vlastní potřebu často sbírají nektar i na květech jiných rostlin. To hlavně v době, kdy se probudí ze zimního spánku a jejich oblíbené rostliny ještě nekvetou.)
Na horních fotografiích je samotářská včela hedvábnice jarní (Colletes cunicularius), jak sbírá nektar a pyl na jehnědě vrby trojmužné.

Číst více

7.4.2024

Hálky žlabatek na prutech šípkových růží.

od Hanka

Na prutech šípkových růží jsou zjara vidět nápadné loňské hálky, které vytvořily larvičky žlabatek růžových. Hálky teď vypadají uschle, jakoby bez života. Ve skutečnosti se v nich právě nyní rodí z kukel nový život hmyzích dospělců. Uvnitř hálek jsou desítky nebo někdy možná i stovky komůrek, ze kterých se na začátku dubna líhnou dospělé žlabatky. Z mnoha komůrek vylézají i další druhy hmyzu, kterým se komůrka s larvou žlabatky hodila pro výživu a růst svých larviček.
Před týdnem jsem si několik chumáčů s hálkami nastříhala a přinesla na pozorování domů. Zakrátko jsem mohla doma pozorovat, co všechno se z hálek vynořilo. Objevilo se mnoho jedinců hmyzu, ale všichni byli tak drobní, že jejich fotografická dokumentace byla na hranici možností mého fotoaparátu.

Číst více