Aktuality Seznam

30.1.2023

Na houby v zimě? Proč ne!

od Hanka

Článek a fotografie poslal pro uveřejnění ve sloupci Aktuality z přírody Jan Schneider.

Sluníčko svítí a hřeje, les voní vláhou, ptáci zpívají… ideální představa každého houbaře. Ale když je teplota na bodu mrazu, okolo bílo a fučí, napadlo by někoho vyrazit s košíkem na houby?
Přesto to jde a vůbec nemusíme být neúspěšní. Existuje několik velmi dobrých hub, které rostou vesele v zimě a mohou obohatit jídelníček i v tomto ročním období. Jde jen o to, kam za nimi správně vyrazit a jak je jednoduše nalézt.
Ačkoli hub rostoucích v zimním období je vícero, my zůstaneme u nejznámější trojice – penízovka sametonohá, hlíva ústřičná a boltcovitka ucho Jidášovo.

Na horní fotografii je penízovka sametonohá.

Číst více

17.1.2023

Chození za ptáky

od Hanka

Článek a fotografie poslal pro uveřejnění ve sloupci Aktuality z přírody Pavel Charvát.

S oblibou se toulám přírodou, pozoruju a fotím ptáky. Obzvlášť rád mám pozorování kolem vodních ploch nebo toků. Krátce po rozednění bývá kolem vody neuvěřitelný klid, zejména pokud je bezvětří nebo jen slabý vítr. Existuje spousta míst, kde lze ptáky pozorovat a vidět při tom překvapivě zajímavé druhy. V Praze můžu doporučit prakticky celý tok Vltavy od Podbaby po Zbraslav. Dalšími místy jsou rybníky u Hostivice, Dolní Počernice s rybníky a Pískovnou nebo pozorování datlů v oboře Hvězda. Mimo Prahu patří k mým oblíbeným oblastem jihočeské rybníky nebo okolí Zahrádek na Českolipsku. Nejlepší období na pozorování začíná teď. Stromy jsou bez listí, takže výhled nic neruší. A ptáci už buď ve svatebním jsou nebo se do něj brzy přepeří. Jsou tedy z celého roku nejnápadnější.

Na horní fotografii je kolpík bílý za letu mezi větvemi stromů.

Číst více

29.12.2022

Přání do roku 2023

od Hanka

Do roku 2023 přeji našim hmyzáčkům pokud možno stabilní průběh zimního počasí, bez velkých teplotních výkyvů.
A nám lidem inspiraci a odvahu při hledání správných rozhodnutí v následujícím obtížném roce.

Číst více

8.12.2022

Hliniště bývalé Urbánkovy cihelny na Jenerálce v prosincovém počasí.

od Hanka

Praha má krásnou přírodu, je tu mnoho zajímavých lokalit, ze kterých mám radost. Jedním takovým místem je hliniště bývalé cihelny na Jenerálce. Před několika roky nechal pražský magistrát plochu dobývacího prostoru upravit a dřívější hliniště je teď zprůchodněné pro veřejnost. A hlavně se povedlo opravit původní tunel pod Horoměřickou silnicí. Kdysi tudy dělníci vozili materiál z hliniště do cihelny, nyní je z toho podchod pro pěší a pro cyklisty, aby nemuseli přecházet frekventovanou silnici vrchem.

Číst více

13.10.2022

KDYŽ CÍLEM JE CESTA - 4. část

od Hanka

Při pohledu na XIX. kapli už všichni vědí, že se naplánovaná cesta blíží ke konci. Cesta byla krásná, ale náročná. Lidé totiž většinou nebydlí blízko trasy poutní cesty, několik kilometrů je nutné pochodovat nebo jet na kole už z domova ke svojí zvolené první kapli. Proto v tuhle chvíli už lidi obvykle mají za sebou 20 km. Ale za námahu to stálo, byly tu i nádherné výhledy po okolí.

Číst více

12.10.2022

KDYŽ CÍLEM JE CESTA - 3. část

od Hanka

"Zastavte se na cestách a pohleďte a vyptejte se na stezky staré, která cesta jest dobrá.
I choďte po ní a naleznete odpočinutí duši své."

(Jeremiáš 6,16.)

Kaple XII stojí u Peterkova mlýna.

Číst více

11.10.2022

KDYŽ CÍLEM JE CESTA - 2. část

od Hanka

Pokračování poutní cesty do Hájku u Prahy.

Po překonání Pražského okruhu po mostě pro pěší se kousek dál ukáže výhled na kapli XI. Ta stojí u podjezdu dálnice D6. Z tohoto vyhlídkového místa není možné se terénem dostat až ke kapli.

Ale je zde jiná zajímavost:

Poznáte, jaká plodina je tu vysetá na poli?
Je to sója luštinatá (Glycine max) .

Číst více

11.10.2022

KDYŽ CÍLEM JE CESTA - 1. část

od Hanka

Obrázky z poutní cesty do Hájku u Prahy.

V dávnějších stoletích lidé neměli rozhlas nebo televizi, dokonce odebírání tištěných novin je vynález až posledního období. Obyčejní zemědělci ale tenkrát měli jinou možnost, jak se seznamovat s děním ve světě. Chodili o svátcích na poutní místa. A už cestou tam se setkávali s lidmi, kteří přicházeli na pouť z jiných směrů. A samozřejmě si hned spolu vyprávěli, co je kde nového a zajímavého a co se kdo dozvěděl jinde.

Na horní fotografii jsou věže kláštera na Bílé Hoře.

Číst více

31.8.2022

Chcete pomáhat přírodě? Přidejte se k nám.

od Hanka

Louka na Hůrce v pražských Stodůlkách potřebuje spolupráci víc lidí. Je to místo, kde na jaře a v létě můžeme pozorovat řadu vzácných druhů hmyzu.
Před několika roky zde byla jen zanedbaná a neudržovaná lokalita. Přesto se zde na malých plochách udržely původní stepní druhy. A současná péče jim prospěla, zajímavý hmyz se tu nyní úspěšně množí. Nyní na konci léta je ale potřeba posečenou trávu odklidit.

Lidé rádi pozorují velké a barevné a vzácné druhy hmyzu. Pro zachování stability přírodních dějů je ale nejdůležitější výskyt pestrého množství těch obyčejných, drobných a nenápadných druhů hmyzu a rostlin.

Číst více

14.8.2022

Křižák pruhovaný se páří uprostřed léta.

od Hanka

"A taková to byla velká láska."

Na horní fotografii je mladá samička křižáka pruhovaného (Argiope bruennichi). Samička sedí uprostřed své sítě, otočená hlavou dolů, to je u tohoto druhu obvyklé.

Číst více