Podzimní květy v zahradách jsou pro hmyz potřebné.

11.10.2024 od Hanka

V říjnu hmyz vyhledává v zahradách především květy různých astřiček. Na horní fotografii saje nektar z jejich květů motýl babočka admirál (Vanessa atalanta). Babočka admirál je vynikající letec, každoročně podniká tah ze Středomoří až na sever Evropy a zpět. Má dvougenerační životní cyklus. Jedinici první generace k nám přilétají v květnu, jejich potomci se začátkem podzimu vracejí zpět do jižní Evropy a Afriky. V průběhu tak dlouhé cesty je potřeba se občas nasytit nektarem z květů.

Babočky admirál ve Středomoří během zimy zplodí generaci, která na jaře zase vyráží k severu. A proč to vlastně dělají? Protože v jižní Evropě a v severní Africe je pro ně příznivé počasí na přezimování a v časném jaru tam mají dobrý stav jejich živných rostlin - to jsou různé druhy kopřivovitých. Potom před nástupem léta začíná být na jihu velké horko a často také nepříjemné sucho, při kterém mnoho bylin zasychá. V takových podmínkách by většina housenek těžko sháněla potravu. Proto motýli první generace odlétají na sever a kladou vajíčka na kopřivy u nás, kde máme v létě kopřiv nadbytek.

Na astřičkách bývají hojné dělnice včel medonosných, sbírají v květech nektar a pyl.
/Astřička novoanglická se včelou.

Během podzimu létají na květy také drobné samotářské včely ploskočelky.
/Halictus simplex, samička na astřičce.
Ploskočelka páskovaná (Halictus simplex). Mladá samička se také potřebuje během podzimu dobře nasytit, aby nepřezimovala hladová. Ploskočelky u nás přezimují v podzemních komůrkách.
/Halictus simplex - říjen 2024.

Během podzimu se v přírodě pohybuje mnoho jedinců různých druhů z čeledi lumkovití (Ichneumonidae). Jsou velmi pohybliví, létají tak rychle, že unikají pozornosti. Dospělí lumci se živí nektarem z květů a často také olizují medovici.
/Lumek Stenichneumon culpator saje na listu medovici.
Lumek Stenichneumon culpator patří k větším a nápadným druhům lumků. Ten si najde na přezimování nějakou skulinu za kůrou stromů, rád vyhledává zejména dutinky po žíru larev podkorních brouků.
/Lumek Stenichneumon culpator, zobrazené připojení zadečku k hrudi.

Lidé občas pěstují v zahradách slunečnice pozdní. Ty mají nádherné květy. Hmyz ale dává přednost květům jiných druhů rostlin, pokud si může vybírat.
/Slunečnice pozdní - říjen 2024.

Z Botanické zahrady v Praze v Tróji.
Podzimní květy v zahradách jsou pro hmyz potřebné.
Po vydatných deštích se zase ukázalo sluníčko.
Louka na Hůrce - hrabání sena 19.-22. 9. 2024

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist