Hmyz miluje květy bodláků.

11.7.2024 od Hanka

Vedle zříceniny na hranici přírodní památky Baba v Praze 6 kvete několik bodláků. A na nich je víc jedinců různých druhů hmyzu než kolik jsem jich viděla na celé ploše přírodní památky. Na horních fotografiích saje nektar z květenství bodláku otakárek ovocný, krasavec, který je ze všech zdejších motýlů největší.

Otakárek ovocný (Iphiclides podalirius)
/Otakárek ovocný saje na květu bodláku.
Tady je na bodláku některý z našich žluťásků.
/Žluťásek na bodláku.
Co se včel samotářek týká, tak v letních měsících jsou vidět hlavně ploskočelky. Ačkoliv se o ploskočelkách píše jako o samotářkách, tak ve skutečnosti u nich žijí samotářsky jen některé druhy. Mnohé ploskočelky žijí podobně jako čmeláci. To znamená, že ploskočelka matka, která přezimovala, si nejdřív zjara sama vychová dělnice, potom teprve s pomocí dělnic vyrůstá v jejich hnízdečku nová pohlavní generace, tedy samečkové a mladé samičky.
Tady saje nektar z květu bodláku ploskočelka chrastavcová (Halictus scabiosae), pravděpodobně je to mladá dělnice. V posledních letech jsou u nás ploskočelky chrastavcové velmi hojným druhem.
/Halictus scabiosae na bodláku.

Překvapením pro mne bylo setkání s ploskočelkou čtyřpásou. Ta je u nás velmi vzácná.
/Ploskočelka čtyřpásá před odletem.
Ploskočelka čtyřpásá je samotářský druh. Loňská matka pečuje o výchovu svého potomstva úplně sama. Koncem léta se stará matka může dožít vylíhnutí nové generace samečků a samiček.
/Ploskočelka čtyřpásá - Praha 6.
Ploskočelka čtyřpásá může sbírat pro výživu svých larviček nektar a pyl z mnoha druhů rostlin. Ale když jsem za ní běhala s fotoaparátem, tak přeletovala pouze mezi květy bodláků.
/Ploskočelka čtyřpásá saje nektar a sbírá pyl.
Ploskočelka čtyřpásá (Halictus quadricinctus) je velký druh ploskočelky. Pro porovnání velikosti je tu na květenství bodláku společně s dělnicí včely medonosné.
/Ploskočelka čtyřpásá a včela.

Na ploše přírodní památky Baba se rozrůstá oman německý. Ten už je v těchto dnech většinou odkvetlý, ale jednotlivé rostliny ještě kvetou. Mezi omany proletoval perleťovec nejmenší.
/Perleťovec nejmenší na omanu německém.
Perleťovec nejmenší (Boloria dia) - samička.
/Perleťovec nejmenší, samička.

Na máčce ladní na mne čekalo největší překvapení. Žahalka šestiskvrnná (Scolia sexmaculata) je dokumentovaná v Praze naposledy v roce 1910! V Českém středohoří se ale občas objevuje.
/Scolia sexmaculata na květenství máčky.
/Scolia sexmaculata, samička.
/Scolia sexmaculata, zadeček.

Na ploše PP Baba roste také zhruba kolem deseti starých planých hrušní. Ačkoliv u nás kvůli letošním pozdně jarním mrazům zmrzlo skoro všechno ovoce, tak hrušky nezmrzly. Nejenom tady, po celé Praze 6 hrušky nezmrzly. A starých hrušní je tu všude vysazených hodně, řekla bych, že pro Prahu 6 jsou typickým stromem hrušně. Ale máme se těšit na jejich ovoce? Není to úplně jasné.
/Hrušky v PP Baba.
Normálně ptáci v červenci ozobávají třešně. Jenže třešní je letos maloučko. A tak se stalo, že se tu ptáci se svými zobáky pustili do nezralých hrušek.
/Naklované hrušky.

Pozor na invazní starček úzkolistý na plochách přírodních rezervací a přírodních památek.
Z Botanické zahrady v Praze v Tróji.
Podzimní květy v zahradách jsou pro hmyz potřebné.
Po vydatných deštích se zase ukázalo sluníčko.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist