Kutilka obecná je nápadně velký druh.

A květní nektar z komonice jí skutečně chutná.
Samička má přední hrabací nohy červené.

Dospělci kutilek pro sebe získávají energii sáním květního nektaru z mnoha různých rostlin, pro svoje larvičky loví jako potravu cvrčky a kobylky.
Kutilka obecná, foto shora.
V posledních dvou letech začala být v Praze hojná i kutilka mexická (
Isodontia mexicana). Ta také létala na komonici, ale byla příliš rychlá, na komonici se mi nepovedlo udělat její hezkou fotku. To se podařilo až následně u jedné zahrady, kde plotem prorůstal okrasný šater latnatý. Kutilka mexická je celá černá, lidskou pozornost upoutávají její kovově modrolesklá křídla (to jenom když svítí sluníčko).

Kutilka mexická s úlovkem blízko svojí hnízdní komůrky. Larvičky se živí masitou potravou, samička pro ně loví luční kobylky a koníky podobně jako kutilka obecná. Liší se ale výběrem místa pro hnízdní komůrku. Zatímco naše kutilka obecná si vyhrabává hnízdní komůrku v zemi, kutilka mexická si vyhledává různé dutiny ve dřevě nebo ve stoncích bylin.
Čmeláčí hnízdečka jsou nyní většinou na konci svého vývoje. Na komonici teď létají hlavně čmeláčí samečkové, a taky mohutné samičky. Jejich přistání vždycky lodyhu s květy natolik rozhoupe, že je nemožné udělat zaostřenou fotografii čmeláka. To nevadí, v jiných článcích tu je nafotografovaných čmeláků nadbytek. Právě tak je na zdejších stránkách mnoho vyfotografovaných dělnic včel medonosných, není nutné vkládat jejich další fotografii.
A kdopak se skrývá na květní lodyze na další fotografii?
Květolib včelí (
Philanthus triangulum).

Podle obrazce vpředu na hlavě se dá určit, že fotografovaný jedinec je květolib - sameček.

Samečkové květolibů se živí květním nektarem. Samičky loví na květech jako potravinové zásoby pro svoje larvičky zejména včely medonosné.
Pilorožka vojtěšková (
Melitta leporina), sameček.

Samičky pilorožky vojtěškové sbírají pro svoje potomstvo nektar a pyl převážně z tolice vojtěšky, samečkové nejsou tak vybíraví.
Portrét samečka.

Velikost a tvar těla mají podobné jako dělnice včel medonosných. Liší se ale světlou barvou chloupků.
Na rozkvetlé komonici bývají velmi hojné pískorypky. Zde je pravděpodobně pískorypka dvoubarvá, která má 2 generace do roka.
Pískorypka obecná (
Andrena flavipes). Je to samička druhé letní generace.

Kde jsou ve větším počtu pískorypky obecné, tam se objevují i její hnízdní parazité.
Nomáda obecná (
Nomada fucata), portrét samičky.