14.6.2021 od Hanka
Kutilka písečná (Ammophila sabulosa) loví pro svoje larvičky lysé housenky můr. Už před ulovením kořisti si připraví v zemi jednokomorové hnízdečko. Kořist musí nejdřív ochromit několika vpichy svého žihadla a pak jí dopravuje k hnízdu vlečením po zemi. A je to pěkně namáhavá práce, když je housenka mohutnější než kutilka. Na to je potřeba mít pevný stisk kusadel. Až se kutilce povede housenku dopravit do hnízdečka, vyklade na ní svoje vajíčko a pak hnízdo uzavře a zamaskuje zrnky písku z okolí.
Blanokřídlí zajišťují stabilitu dění v přírodě. Jsou nenahraditelní v tom, jak se starají, aby se žádný druh hmyzu nepřemnožil.

Kutilku s housenkou fotografoval Karel Netsch.
Hrnčířka zední (
Symmorphus murarius) loví jako potravu pro svoje potomstvo larvy mandelinek, přednostně vyhledává larvy mandelinky topolové. Hnízdečka si zakládá většinou v opuštěných chodbách brouků v suchých kmenech stromů, využívá ale i mnoho jiných typů dutinek.

Samičky také potřebují kvalitní kusadla s pevným stiskem.
Samotářské druhy včel zásobují svoje larvičky nektarem a pylem z květů. Kusadla mají menší, ale také je při práci často používají.
Čalounice trouchová (
Megachile willugbiella), sameček.

Sameček čalounice trouchové saje nektar z květu vikve. Ale jak je na obrázku vidět, sameček se nezdržoval pronikáním do složitého kvítku k hluboko uloženému nektaru správnou opylovací cestou. Místo toho si kusadly vykousnul v kvítku otvor a nyní má zasunutý sosák přímo ke zdroji nektaru.
Zatímco samečkové různých druhů včel potřebují mít ve své potravě hlavně sladký nektar, samičky naopak sbírají pro výchovu larviček hodně pylu. Navštěvují i takové květy, ve kterých se nektar netvoří, jenom pyl.
Neobvykle jsou utvářené květy rajčat. V nich se tvoří pyl pouze na vnitřní části srostlých prašníků. Pyl z nich musí hmyz vytřásat. Z evropských druhů včel zvládají techniku vytřásání pylu z květu rajčat pravděpodobně jen čmeláci.
Čmelák rolní (
Bombus pascuorum), dělnice vyfocená za letu před květem rajčete.

Na dalším obrázku už čmeláčí dělnice drží vnitřní část květu v kusadlech a pyl na sebe vytřásá.

Rajčata jsou často i samosprašná, opylí se vlastním pylem často už během růstu poupěte.