17.1.2023 od Hanka
Článek a fotografie poslal pro uveřejnění ve sloupci Aktuality z přírody Pavel Charvát.
S oblibou se toulám přírodou, pozoruju a fotím ptáky. Obzvlášť rád mám pozorování kolem vodních ploch nebo toků. Krátce po rozednění bývá kolem vody neuvěřitelný klid, zejména pokud je bezvětří nebo jen slabý vítr. Existuje spousta míst, kde lze ptáky pozorovat a vidět při tom překvapivě zajímavé druhy. V Praze můžu doporučit prakticky celý tok Vltavy od Podbaby po Zbraslav. Dalšími místy jsou rybníky u Hostivice, Dolní Počernice s rybníky a Pískovnou nebo pozorování datlů v oboře Hvězda. Mimo Prahu patří k mým oblíbeným oblastem jihočeské rybníky nebo okolí Zahrádek na Českolipsku. Nejlepší období na pozorování začíná teď. Stromy jsou bez listí, takže výhled nic neruší. A ptáci jsou už buď ve svatebním nebo se do něj brzy přepeří. Jsou tedy z celého roku nejnápadnější.
Na horní fotografii je kolpík bílý za letu mezi větvemi stromů.
Pro inspiraci chodím na stránky České ornitologické společnosti (https://birds.cz/avif/obs_new.php),
kam členové včetně mne vkládají svá pozorování. Prohlížení je přístupné pro každého a lze si tam vybrat, kam jít a co tam lidé mohou vidět.
Vybral jsem několik zajímavých úlovků, které se mi podařily v roce 2022. Začnu na naší zahrádce ve Střešovicích. V listopadu jsme s manželkou vyplašili
krahujce obecného, který zrovna ulovil holuba. Nechtěl kořist opustit, a tak se nám krásně ukázal. Fotka je přes okno, ale stojí za to.
Poměrně vzácným zimním hostem je u nás severská
berneška bělolící. Lze jí většinou pozorovat v hejnech hus. Zcela výjimečně u nás hnízdí. Ta na obrázku je ze soutoku Labe s Jizerou.

Ze stejného místa je i
kachnička mandarínská. Krásná kachna byla dovezena pro okrasu, unikla z chovů a postupně se rozšiřuje.

Novozámecký rybník u Zahrádek je významnou ornitologickou oblastí. Tam jsme pozorovali
sýkořice vousaté, které určitě patří k našim nejhezčím malým ptákům. K životu potřebují rákosiny, kterých u nás ubývá. Proto jsou sýkořice u nás poměrně vzácné a odhadují se na cca 100 hnízdících párů.

Od Zahrádek je i fotka
orlovce říčního, který čerstvě ulovil rybu. Orlovce tam jezdíme pozorovat při podzimním tahu už několik let. Hnízdění tohoto krásného dravce u nás ale nebylo od 19. století prokázáno.

Poslední vybrané obrázky jsou z jihu.
Kolpík bílý je elegantní pták připomínající volavku.
Díky tvaru zobáku je ale nezaměnitelný. Jezdíme je pozorovat na Vrbenské rybníky na kraj Českých Budějovic. Na jednom z ostrovů několik párů hnízdí a dají se snadno najít.

Nakonec jsem si nechal asi nejzajímavějšího ptáka. Jezdil jsem kvůli němu na Třeboňsko pět pondělků za sebou, nachodil přes 50 kilometrů. Nakonec jsem ho našel. Je to
orel východní, největší z orlů. Domovem je na Dálném východě na pobřeží Tichého oceánu. V Česku žije volně jenom tenhle jeden. Na Třeboňsku se toulá s mořským orly minimálně od roku 2018 a není jasné, odkud se vzal. Je opravdu majestátní a na rozdíl od orlů mořských mě nechal přijít mnohem blíž.