Vyhlídky na zasněženou Prahu z cesty parku na Letné.

24.1.2024 od Hanka

Na hraně svahu v parku na Letné je občas možné vidět daleko na Prahu.
Místa s vyhlídkou se ale dají nacházet jen těžko, svah k Vltavě je totiž zarostlý křovím nebo hustými výmladky z pařezů. Stromy a keře jsou tady v parku důležité, v létě bude příjemné jít po cestě ve stínu stromů. Ale přimlouvala bych se za to, aby alespoň každých 20 metrů zahradníci vystříhali vyhlídkové místo.
Park Letná je volně přístupný veřejnosti po celý rok, i v zimě. Naopak třeba sousední zahrada Na Valech, odkud je také krásný výhled, je v zimních měsících zavřená. V zimě je zavřená i celá řada dalších pražských památek, lidem teď zbývá jako zajímavost právě ta parková cesta na hraně svahu Letné.

Foto 19. 1. 2024.

Na horní fotografii je vidět v řece malá vodní elektrárna Štvanice. Budova této elektrárny patří k nejkrásnějším technickým stavbám Prahy. Byla postavená v letech 1913 a 1914, tedy ještě za císaře pána. A budova slouží dodnes, vnitřní technické vybavení už je ale moderní.
Nahoře na obzoru v levé polovině fotografie je Národní památník na Vítkově se slavnou sochou Jana Žižky na koni. V pravé polovině fotky je na obzoru nepřehlédnutelná Žižkovská televizní věž. Ve velké budově na břehu Vltavy sídlí ministerstva a další úřady.

Na dalším, trochu zvětšeném obrázku, je vidět lépe jezdecká socha Jana Žižky a ve svahu pod ní vpravo jsou kulaté vstupy do relativně nových vlakových tunelů na trati z Hlavního nádraží.
/Hora Vítkov.

Novomlýnská vodárenská věž byla postavena v roce 1658, dnes je to kulturní památka. Vlevo od vodárenské věže je vidět věž kostela sv. Klimenta.
/Novomlýnská vodárenská věž.

Kulatá věž Ministerstva průmyslu a obchodu je také zajímavá. Výhled na ní je ale odevšad zakrytý stromy a keři.
/Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Uprostřed dalšího obrázku je kostel svatého Jakuba většího. Vlevo je vidět Prašná brána. Dole je budova nemocnice Na Františku.
/Kostel svatého Jakuba většího.

O pár dnů později mne dobré počasí vytáhlo na další hledání pražských vyhlídek.
Z Letné se dá snadno dojít do Chotkových sadů. I tady je ale výhled zakrytý větvemi stromů. My včelaři akáty milujeme, ale tady si myslím, že co je moc, to je příliš. Tady by bylo rozumné akáty zlikvidovat (akáty jsou ty stromy uprostřed obrázku).
/Výhled Chotkovy sady.
A kam mohou jít turisté dál? Královská zahrada je teď v zimě zamčená, nepřístupná. Nezbývá než jít podél silnice až do areálu Pražského hradu. Tam je ale zahrada Na valech, ze které jsou v létě krásné vyhlídky, také teď v zimě nepřístupná.

Teprve když člověk projde celým areálem mezi budovami Pražského hradu, tak objeví vyhlídku Na Opyši. Ani tady to ale turisté nemají jednoduché. Na většině míst je tu vysoká zeď, lidi přes ní nevidí, ale zvedají fotoaparáty nad hlavu a pak se jim fotky Prahy daří.
/Z vyhlídky Na Opyši.
Pouze v jednom místě na východě je zeď nižší a je odtud dobře vidět, jenže tam bývá mnoho lidí a není snadné se k dobrému výhledu probojovat.
Pohled na východ z vyhlídky Na Opyši.
/Pohled na východ.
Směrem na Mánesův most.
/Směrem na Mánesův most.
A pohled proti slunci, na jih.
/Pohled proti slunci na jih.

Dřív býval dobrý výhled ze sousední Svatováclavské vinice. Teď v zimě je ale otevřená jen malá část, průchod vinicí je v zimě také uzavřený.
/Výhled ze Svatováckavské vinice.

V letošním roce mají včelaři už od června problém se ztuhlým medovicovým medem.
Na loukách podél potoka v Tiché Šárce a v Dolní Šárce je na květech kyprejů ráj motýlů.
V přírodě se začala objevovat nová generace drvodělek.
Hmyz miluje květy bodláků.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist