čeleď: Pískorypkovití - Andrenidae
Pískorypka křivonohá Andrena curvungula je podle literárních údajů svým vývojem vázaná na zvonky. Ve skutečnosti lze ale samečky a samičky v přírodě vidět i na řadě jiných rostlin. Zejména na jaře po probuzení ze zimního spánku vyhledává jiné, zejména modře kvetoucí rostliny. Je to dáno tím, že se pískorypka křivonohá probouzí už v termínu, kdy ještě zvonky nekvetou.
S dospělci se lze setkat od května do července. Dospělci se dokážou živit na několika druzích rostlin, ale pro svoje larvičky vytvářejí zásoby potravy pouze z nektaru a pylu různých druhů zvonků.
Na horní fotografii má sběráčky na zadních nohách bílé od pylu zvonků. Čerstvě vylíhlá pískorypka křivonohá má ale sběráčky světle rezavé, jako je vidět na dalších obrázcích.
A tady je opět s nákladem pylu.
Je obtížné je hezky fotografovat, většinu času jsou uvnitř zvonkových květů a zobrazují se takto:
Foto s bílým pylem 30. 5. 2018 v zahradě v Praze. Fotografie bez nasbíraného pylu jsem pořídila na stejném místě přesně o dva roky později, 30. 5. 2020.
Zdá se, že této pískorypce sucho vyhovuje. Je to v podstatě stepní druh.
Květy zvonků jsou vyhledávaným přístřeškem (do květů neprší) pro mnoho jedinců hmyzu. Tady je vidět pískorypka a brouk.
Samečkové se probouzejí po zimě výrazně dřív než se objeví květy zvonků. Samečkové jsou často vidět na květech rozrazilu ožankového (
Veronica teucrium).
Samičky často sají nektar také ve květech kakostu krvavého (
Geranium sanguineum).
A samozřejmě mají také rády rozrazil ožankový.
Některé samičky sbírají na rozrazilu i pyl.