Pomalenka hladká Eucharis adscendens


čeleď: Pomalenkovití - Eucharitidae

Pomalenka hladká (Eucharis adscendens) asi není vzácný druh, ale jen málo komu se podaří jí fotografovat. Dospělci totiž žijí velmi krátce, snad jen o málo víc než jeden den.
Většinu času svého larválního vývoje prožívá v mraveništi, u svého hostitelského druhu mravence (Formica sp.).
Samičky kladou vajíčka do poupat rostlin v blízkosti mraveniště. Zdá se, že samičky si vybírají pro kladení miříkovité rostliny, takové, kde očekávají, že na jejich květy budou chodit mravenci. O životě pomalenek je zatím málo znalostí a je popsáno málo pozorování. Vylíhlá larva je pohyblivá a aktivně se zachytí na mravence. Larva pomalenky svým pachem úspěšně napodobuje pach mravenčích larev. Proto na ní mravenci neútočí, ale starají se o ní, pravděpodobně jí i krmí, ačkoliv larva pomalenky se vyvíjí jako ektoparazit mravenčích larev.

Samičky jsou barevně variabilní. Mnohé jsou celé černé a velmi lesklé, ale často jsou zdobené různými oranžovými nebo červenými vzory.
Samička vyfotografovaná zvětšeně. Ve skutečnosti je dlouhá asi jen 5 mm.
/Pomalenka, samička zvětšeně.

Samičky kladou vajíčka do poupat srpku obecného. Pohled na křídla shora.
/Pomalenka, fotografie shora s viditelnými křídly.
Pomalenky dokážou létat, ale jen na krátkou vzdálenost. Dospělci totiž nepřijímají potravu, nemají energii na dlouhé přesuny. Naopak se snaží, aby se nevzdálily od hnízda hostitelského druhu mravence. Jméno pomalenka dobře vystihuje jejich letové schopnosti.

Pomalenky mají neobvyklý tvar těla. V přírodě na sebe upoutávají pozornost lidí také tím, že jejich zadečky se lesknou jako zrcadlo a odrážejí sluneční světlo jako perličky.
/Pomalenka, samička klade vajíčka do poupat.

Když nastane den hromadného líhnutí pomalenek, tak nejdříve se ráno vylíhnou samečkové, a ti pak čekají venku na světle u vchodu do mravenčích hnízd na líhnutí samiček, které začíná trochu později. Hned se spáří, a samičky pak začnou klást vajíčka na rostliny blízko mraveniště.

/Srpek, poupata s pomalenkou.
/Pomalenky, dvojice samiček.
Foto dospělých pomalenek 12. 6. 2018 v lokalitě za Prahou východ. (Přesná místa s výskytem vzácnějších druhů je lépe neuveřejňovat.)

Za týden se poupata srpků otevřela a v květech jsem objevila drobné tmavé čárky - vylíhlé larvy pomalenek.
/Srpek a larvy pomalenek ve květech.

Ve stejný den, kdy jsem pomalenky fotografovala já, je jiný nadšenec fotografoval v Německu. A napsal o nich velmi zajímavé texty a popis svých pozorování na diskuzních stránkách
http://www.ameisenportal.eu/viewtopic.php?f=46&t=1802

Pískohrabka ostruhatá
Pilatka Macrophya diversipes
Nomáda žlutoskvrná
Rejdilka dvoubarvá

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist