čeleď: Včelovití - Apidae
Stepnice jarní (Eucera nigrescens) je hojný druh na pražských stepních lokalitách. Stepnice dlouhorohá (Eucera longicornis) se v přírodě vyskytuje až v pozdějším jaru. Vzhledově si jsou oba druhy velmi podobné, na většině fotografií lze rozlišení těchto druhů pouze odhadovat.
Stepnice jarní se živí na mnoha různých druzích rostlin, a podobně i její larvičky se dokážou vyvíjet na zásobách pylu a nektaru z mnoha druhů květin. Nejoblíbenější jsou ale různé druhy vikví.
Samičky stepnice dlouhorohé sbírají nektar a pyl pro výživu svých larviček prakticky jen na různých druzích vikve.
Pro samečky jsou charakteristická krásná, velmi dlouhá tykadla.
Samečkové se zjara objevují v přírodě dřív než samičky a milují hluchavky nachové. Mohou se krmit i na mnoha jiných rostlinách, ale pokud mají na výběr, je hluchavka nachová nejoblíbenější volba, a to zejména pro druh stepnice jarní.
Hlavu mají na fotografii zbarvenou od pylu hluchavek.
Podle kresby vpředu na hlavě lze odhadnout, že na fotografii je druh stepnice jarní (Eucera nigrescens).
Samičky mají hlavu zepředu tmavou a kratší tykadla.
Samičky se probouzejí později a milují vikve. Stepnice jarní, která je zjara časnější, si vybírá vikev úzkolistou. Její larvičky se ale mohou vyvíjet i na pylu a nektaru jiných rostlin.
Charakteristickým rozlišovacím znakem samiček je čtvrtý zadečkový článek s uprostřed úzce přerušenou plsťovou páskou.
Jiné samečky jsem fotografovala na rostlině kostival lékařský. Jeden tu využíval kapku rosy mezi květy. Povede se zaostřit sosáček?
Zdá se, že má kresbu vpředu na hlavě trochu jinou, než jedinci, které jsem fotografovala na hluchavkách. Tak ještě honem fotografovat portrét.
Kresba vpředu na hlavě je sice jiná, ale rozdíl může být v tom, že jedinec na kostivalu používá sosáček, kdežto jedinec na hluchavce má sosák schovaný. Jestli se jedná o druh stepnice jarní nebo dlouhorohá, v tom fotografie neporadí. Ale všechny fotografie samečků jsou pořízené dne 20. 4. 2016 - tak brzy zjara lze předpokládat výskyt venku na květech pouze u druhu stepnice jarní.
Zatímco mladí samečkové mají hruď nápadně oranžovohnědou jako létající drahokamy, starší jedinci už jsou celí šediví.
Starší samičky jsou nejen šedivé, ale také už mají málo chloupků.