Žlabatka růžová Diplolepis rosae


čeleď: Žlabatkovití - Cynipidae

Žlabatka růžová (Diplolepis rosae) vytváří na šípkových keřích nápadné veliké hálky. Je to hojný druh. Velké hálky vznikají srůstem většího počtu sousedních hálek, proto se uvnitř vyvíjí víc larev žlabatek, každá larvička má svojí vlastní komůrku. Larvičky v hálce přezimují, brzy zjara se zakuklí a potom zakrátko vylétají ven dospělé samičky žlabatek, vzácně i samečkové.
Samička žlabatky klade vajíčka do růstových vrcholů a do pupenů šípkových růží, vyjímečně i do jiných druhů a odrůd růží. Vylíhlé larvy žlabatek svým působením ovlivňují růst růží tak, že začne narůstat hálka.

Hálka žlabatky růžové je porostlá dlouhými bohatě rozvětvenými chlupy.
/Žlabatka růžová, hálka na šípku zvětšeně.
V zimě se mi povedlo najít rozpůlenou hálku žlabatky. Kdo to udělal, to nevím. Možná se rozhodl některý pták, že mu budou larvy uvnitř hálky chutnat.
Na obrázku jsou vidět komůrky jednotlivých larviček - nyní už ale bez larviček, ty asi skončili v některém ptačím žaludku.
/Rozpůlená hálka žlabatky.

Když na jaře začnou růžím rašit listy, vypadají hálky jako seschlé a mrtvé. Ve skutečnosti ale právě v této době začnou vylézat z hálek mladé žlabatky.
/Šípková růže s hálkami žlabatek.
Žlabatka růžová je dlouhá přibližně 4 mm, na fotografii sedí na nedorostlém listu růže.
/Žlabatka růžová, dospělec sedí na listu.
Žlabatka růžová, samička zvětšeně.
/Žlabatka růžová, samička zvětšeně.

Na stéblo trávy jsem namazala trochu sladké šťávy a nabídla žlabatkám. Ukázalo se, že pijí sladkou vodu s radostí a dokonce se při tom nedají vyrušit ani fotografováním.
/Žlabatka růžová saje sladkou šťávu.
Povedlo se zaostřit i detaily tykadla.
/Žlabatka růžová, zobrazená tykadla.

Mravenec příživný
Maltářka zední
Lumek Phytodietus
Lumci - podčeleď Tryphoninae

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist