čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae
podčeleď: Ichneumoninae, tribus Heresiarchini
Lumek Lymantrichneumon disparis se vyvíjí jako parazitoid v kuklách bekyně velkohlavé (Limantria dispar) a také v kuklách některých dalších podobných můr. Právě podle svého hlavního hostitelského druhu získal tenhle lumek i svoje vědecké pojmenování.
Dospělci tohoto lumka přezimují pod vrstvami mechu a pod kůrou mrtvého dřeva. Samičky lumka musí přizpůsobit svojí aktivitu životnímu cyklu hostitelského druhu. Hlavní hostitelský druh, bekyně velkohlavá, začne vytvářet kukly obvykle až v červenci. Teprve potom mají samičky lumků vhodný čas na kladení svých vajíček na kukly hostitelských druhů.
Podle pozorování některých entomologů se zakuklují dřív takové housenky, ze kterých se vylíhnou samečci bekyně velkohlavé. A právě samčí kukly parazitují samičky
Lymantrichneumon disparis přednostně.

Lumek
Lymantrichneumon disparis je nápadně velký druh. Jeho velikost se nechá odhadnout podle toho, jak jsem ho fotografovala na smrkové větvičce.

Portrét se špičatými kusadly.

Také je potřeba znát spodní stranu těla.

Lumka
Lymantrichneumon disparis jsem fotografovala na začátku října 2021 v Praze v Dejvicích.
V Praze jsem se s ním setkala poprvé, tady v Dejvicích je to vzácný druh. Proto chci ukázat víc fotografií tohoto jedince.

Na hrudi má charakteristickou barevnou kresbu.

A jak se mi povedlo tolik fotografií lumka? Natřela jsem větvičku slabou vrstvou medovicového medu a nabídla lumkovi k ochutnání. Lumek byl spokojen a nechal se fotografovat. A když se nasytil, tak následně spokojeně odletěl dál, zřejmě chtěl prozkoumávat další pražské zahrádky.