čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae
podčeleď: Pimplinae
Lumek dráždivý (Pimpla rufipes) u nás patří k velmi hojným druhům. Na fotografiích bývá těžko odlišitelný od několika jeho blízce příbuzných druhů. Samičky lumka dráždivého kladou svoje vajíčka do kukel motýlů, někdy i do kukel jiných druhů hmyzu. Nejsou vybíravé, co se týká hostitelského druhu, zaměřují se především na správnou velikost kukly. Také je důležité, aby to byla co nejmladší kukla. Často je hostitelským druhem bělásek zelný nebo bekyně velkohlavá.
Během kladení vajíčka samice lumka současně vstřikuje do těla hostitele jedovatou látku. Tím hostitele ochromí a také oslabuje imunitní obranu hostitele, aby nedošlo k obrannému zapouzdření lumčího vajíčka. Současně má tento vstříknutý jed antibakteriální vlastnosti, to aby hostitel nepodlehl bakteriální infekci před skončením vývoje mladého lumka.
Zadeček při pohledu shora.
Lumci při fotografování ukazují zadeček velmi neradi. Tady se podařilo zachytit moment, kdy se samička zahřívá rozcvičováním křídel. Obrázek je neobvyklý v tom, že první, tedy hlavní pár křídel je blízko u těla, kdežto druhý pár křídel je dobře viditelný i s křídelními žilkami.
Na dalším obrázku je fotografie zaostřená na žilky prvního páru křídla. Zobrazuje se tu křídelní aerola.
Dospělci se živí na květech nektarem. Také sají vytékající krvomízu z nabodnuté kořisti. Přezimují dospělé samičky.
Samičku jsem fotografovala v říjnu 2021 v Praze v Dejvicích.
Samičku na dalších fotografiích jsem fotografovala na začátku května 2023.
Častým hostitelským druhem je bělásek zelný (
Pieris brassicae).