Tmavka dvouskvrnná Sycophila biguttata


čeleď: Tmavkovití - Eurytomidae

Tmavka dvouskvrnná (Sycophila biguttata) se vyvíjí v hálkách jako parazitoid larev žlabatek. Je to droboučký druh. Podařilo se mi jí fotografovat, když vybíhala z hálky žlabatky bezkřídlé (Biorhiza pallida) současně s dospělci žlabatek. Na obrázcích sedí vedle na dubovém listu.
Já sama odhaduji její délku pouze kolem 2 mm, podle informací na internetu prý může být dlouhá 3 až 5 mm. Rozdíl ve velikosti může vznikat tím, že tato tmavka se pravděpodobně může vyvíjet v hálkách na larvách několika různých druhů žlabatek, mají tedy k dispozici odlišné množství potravy.

Foto v Praze na konci června 2022.
/Tmavka se zdviženým zadečkem.
/Na dubovém listu sedí tmavka dvouskvrnná.
Zatím je málo znalostí o tom, jestli je tato tmavka pouze jeden jediný druh, který dokáže parazitovat větší počet různých druhů žlabatek, nebo jestli se jedná o soubor několika navzájem podobných druhů tmavek, které se specializují pouze na konkrétní druhy žlabatek. Odhaduji, že musí střídat nejméně 2 druhy žlabatek, dospělci tmavky, kteří se vylíhli v červnu, by se nedožili jara dalšího roku. Proto generace tmavek, co se vylíhla v červnu, musí naklást vajíčka do jiné hálky jiné žlabatky, tam se vyvíjet a následně v té hálce přezimovat. Pro tmavky to určitě není snadné, musí totiž umět překonat imunitní obranu hostitelských larev.

Na křídlech má charakteristické tmavé skvrny.
/Tmavka s viditelnými skvrnami na křídlech.
Pozorovatele ale samozřejmě zaujmou především nápadně červené oči.
/Tmavka dvouskvrnná má na křídlech tmavou skvrnu.
/Tmavka dvouskvrnná se vylíhla z hálky na konci června 2022.

Mravenec příživný
Maltářka zední
Lumek Phytodietus
Lumci - podčeleď Tryphoninae

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist