čeleď: Mravencovití - Formicidae
Mravenec stínomilný (Lasius umbratus) se barvou i tvarem těla velmi podobá druhu mravenec žlutý. Vzhledové rozdíly mezi nimi se dají objevit až při zkoumání pod mikroskopem, mravenci stínomilní mají líce porostlé drobnými chloupky, mravenci žlutí nikoliv. Tyto dva druhy se ale zásadně liší svým chováním. Mravenci stínomilní získávají svojí výživu z trofobiozy nejen z kořenovými druhy mšic, ale také lezou za mšicemi na větvě stromů. A jak jejich jméno napovídá, vybírají si k návštěvám hlavně takové větve, které jsou ve stínu, nebo je navštěvují až v noci.
Dělnice mravenců stínomilných jsem fotografovala 27. 5. 2022 v Dejvicích, mezi mšicemi na větvi včelařské vrby (je to klon vzniklý zkřížením vrby košíkářské a vrby jívy). Na listech zde sála mšice vrbová (
Aphis farinosa).
Na dalším obrázku je vidět, jak mají mšice za zadečkem kulaté kapičky sladké a chutné medovice.
A tady má mravenec vpravo v kusadlech i živou mšici. Chystá se jí přenést na jinou větev, kde ještě mšice nejsou? A nebo ta mšice skončí v mraveništi jako vítaný zdroj bílkovin? Pravděpodobné jsou obě možnosti.
V levé části obrázku je mezi mšicemi také drobná samička mšicomara.
Na hlavě dělnice mravence stínomilného jsou vidět kusadla. A také je vidět při podrobnějším prohlížení důležitý determinační znak mravenců stínomilných, to jsou chloupky na lících.
Mravenec stínomilný je dočasný sociální parazit u příbuzných mravenců druhů
Lasius niger, Lasius brunneus a
Lasius psammophilus. Oplozená samička mravence stínomilného se nejdřív pohybuje v blízkosti hostitelského hnízda. Potom chytí hostitelskou dělnici, tu zabije, a jejími pachovými látkami potře svoje tělo. Po nabytí pachové kamufláže proniká do hostitelského hnízda, zabije domácí královnu a zaujme její místo.
Hnízda mravence stínomilného se naopak mohou stát hostitelem pro královny mravenců černolesklých (
Lasius fuliginosus).
A s naplněným bříškem utíká dělnice po listu domů do hnízdečka v zemi nebo v dutém kmenu.