Lumčík dutohlav Coeloides bostrichorum


čeleď: Lumčíkovití - Braconidae

Lumčík dutohlav (Coeloides bostrichorum) mne v červnu 2023 překvapil i v Praze. Je to totiž druh, který je hojný ve smrkových porostech v trochu vyšších nadmořských výškách.
Vyvíjí se jako ektoparazitoid larev lýkožroutů, nejčastěji lýkožrouta smrkového (Ips typographus), může ale parazitovat i u dalších druhů kůrovců. Samičky lumčíka dutohlava vyhledávají pro kladení svých vajíček až starší larvy lýkožroutů.
Přítomnost lumčíků se pozná podle nápadně bílých kokonů mezi požerky larev brouků pod kůrou. V teplejších oblastech má dvě generace do roka.
Tady na fotografiích je samička s dlouhým kladélkem.

Portrét samičky.
/Lumčík dutohlav, portrét.
Lýkožrouti jsou závažní škůdci v lesních porostech, proto se někteří vědci zabývají pokusy, jak v přírodě podpořit parazitoidy lýkožroutů. Dočetla jsem se, že pro samičky lumčíků dutohlavů je důležitá možnost, aby se po vylíhnutí mohly vydatně krmit nektarem a pylem na květech, částečně i medovicí. Bez možnosti takového krmení samičky nejsou schopné začít klást svoje vajíčka na larvy kůrovců. (Některé jiné druhy blanokřídlých parazitoidů se i jako dospělci mohou živit krvomízou svých hostitelů. Jenže larvy lýkožroutů jsou ukryté hluboko v kůře, proto dospělé samičky lumčíků dutohlavů nemohou dosáhnout hlavou ke svým hostitelům, aby se na nich krmily.)
Pro výskyt lumčíka dutohlava je důležitá pestrá krajina, kde je v lese větší počet různých druhů stromů a v sousedství jsou květnaté louky.

Další obrázky lumčíka dutohlava.
/Lumčík dutohlav na smrkové větvičce.
Většinou se pohybuje s křídly složenými nad tělem.
/Lumčík dutohlav se složenými křídly.
Vyfotografovat rozevřená křídla a odkrytý barevný zadeček je velmi obtížné.
/Lumčík dutohlav, zobrazené žilky na křídlech.
Pohled na spodní stranu těla.
/Lumčík dutohlav, spodní část těla.
Na ruce.
/Lumčík dutohlav na ruce.

Mravenec příživný
Maltářka zední
Lumek Phytodietus
Lumci - podčeleď Tryphoninae

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist