Lumek Phytodietus Phytodietus sp.


čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae
podčeleď: Tryphoninae

Lumci rodu Phytodietus se vyvíjejí v housenkách drobných motýlů. Vybírají si pouze takové hostitelské druhy, u kterých žijí housenky skrytě ve smotaných listech.
Když samička lumka najde vhodnou housenku, nejprve ji bodnutím krátkodobě ochromí. Potom umístí svoje vajíčko velmi přesně do některého z hrudních segmentů housenky. Vybírá si housenky v posledním vývojovém stadiu, ale takové, které ještě budou pokračovat v krmení. Vylíhlá larva lumka se vyvíjí na povrchu hostitele a zpočátku poškozuje housenku jen málo. Teprve až si housenka upřede komůrku pro zakuklení, tak potom larva lumka rychle zkonzumuje celou housenku, nakonec z housenky zbyde jen seschlá kůže. A v zámotku, který si pro sebe vytvořila housenka, se následně zakuklí larva lumka. Lumci rodu Phytodietus mívají během jednoho roku víc generací. Poslední generace obvykle přezimuje uvnitř zámotku své hostitelské housenky.

Samička lumka Phytodietus má relativně dlouhé kladélko. Potřebuje ho, aby pronikla dovnitř do listových smotků.
/Lumek, samička saje medovou šťávu.

Jak moje fotografování vývoje tohoto lumka začalo? V lese zaujal mojí pozornost stočený okraj listu javoru mléče.
/Stočený okraj listu javoru mléče.
Sotva jsem začala s listem manipulovat, tak ze svého úkrytu v listu vyběhla housenka. (Je to housenka některého většího druhu motýla obaleče.)
Housenka měla na těle nápadnou bílou tečku. Na zvětšené fotografii je vidět, že se jedná o larvičku lumka ve stadiu na počátku vývoje. To bylo 22. 5. 2024.
/Housenka detail 22. 5. 2024
Byla jsem zvědavá, co vlastně se z housenky vylíhne. Doma jsem si jí dala do velké sklenice a přidávala jsem k ní zásobu čerstvých javorových listů, aby neměla nouzi o potravu. Housenka si z mojí nabídky vybrala pouze jeden list a do toho se opět zamotala. Nechtěla jsem jí často rušit, další fotografie je až z 28. 5. 2024. Je vidět, jak larvička lumka úspěšně roste.
/Housenka 28. 5. 2024 na listu javoru.
Utržené javorové listy rychle sesychaly, proto jsem pak dodala housence k dispozici nové čerstvé javorové listy. A housenka se do nich opět pořádně zamotala. Bylo mi jasné, že nesmím housenku často rušit, abych nepoškodila vývoj housenky i vývoj jejího trapiče lumka.
Další fotografování nastalo až 6. 6. 2024. A bylo to velké překvapení. Z housenky zbyl jen maličký suchý zbytek a vedle ležela k listu připředená kukla lumka.
/Kukla lumka 6. 6. 2024
12. 6. 2024 se na kukle objevily tmavé kruhy = oči lumka.
/Kukla lumka 12. 6. 2024
16. 6. 2024 kukla lumka zhnědla.
/Kukla lumka 16. 6. 2024
A pak najednou poletovala ve sklenici samička lumka.
/Lumek Phytodietus, samička na javorovém listu.
Pohybovala se velmi rychle, fotografovat takovou útěkářku bylo dost těžké. Tady se nechala nalákat na medovou šťávu a šlo ji chvilku fotografovat.
Tady se povedlo mít na obrázku zaostřená tykadla.
/Lumek Phytodietus - zaostřeno na tykadla.
A tady je dobře vidět hruď a zadeček shora.
/Lumek Phytodietus, samička na listu s medovicí.

Později měla samička na kladélku nalepená vajíčka.
/Lumek rodu Phytodietus, samička s vajíčky na kladélku.

Mravenec příživný
Maltářka zední
Lumek Phytodietus
Lumci - podčeleď Tryphoninae

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist