čeleď: Včelovití - Apidae
Čmelák lesní (Bombus sylvarum) se ve skutečnosti souvislým lesním porostům vyhýbá. Má rád teplá výslunná stanoviště. Bývá na stepních lokalitách pražských přírodních památek. Hnízdečka si buduje v opuštěných myších hnízdech pod zemí, ale někdy také na povrchu pod travními drny.
Má rád hluchavkovité rostliny. Na horních fotografiích je čmeláčí matka po přezimování, jak se živí na květech hluchavky nachové.
V Praze jsou jeho dělnice často vidět zejména na čistci přímém, lokality s porosty čistce přímého bývají současně místy výskytu čmeláka lesního. Může ale získávat pyl a nektar i z jiných druhů rostlin.
Zatímco matky mají výrazně načervenalý zadeček, dělnice mívají červenou barvu na zadečku jen mírně naznačenou nebo prakticky neviditelnou.
Dělnice na jetelu.
Samečkové čmeláka lesního mají nenápadnou světle hnědošedou barvu.
A mírně vlnkovaná tykadla.
Načervenalá barva na konci zadečku bývá skoro nezřetelná.
Samečka jsem fotografovala na květech keře s podivným jménem ořechokřídlec klandonský.
Poznámka: V roce 2016 jsem čmeláky lesní v Praze neviděla. Teplo a extrémní sucho v roce 2015 asi způsobilo, že rostliny v okolí hnízdeček čmeláka lesního zaschly, nebo neměly v květech nektar, a čmeláčí kolonie kvůli nedostatku potravy nedokázaly vychovat mladou generaci samiček, která se objevuje až v srpnu a musí přezimovat. (Některé jiné druhy čmeláků mají kratší vývojový cyklus, proto je extrémní sucho a v důsledku toho nedostatek potravy nepostihly v citlivé fázi vývoje.) V roce 2017 ale bylo vidět, že se jejich stavy úspěšně obnovují.