čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae
podčeleď: Ichneumoninae, tribus Ichneumonini (Joppini)
Lumek Pancerův (Ctenichneumon panzeri) je v Praze poměrně hojný druh. Jako mnoho jeho příbuzných, i on se vyvíjí v housenkách různých druhů můr (Noctuidae). Nejoblíbenějším hostitelským druhem jsou můry osenice. Jsou to např. osenice polní (Agrotis segetum) a osenice vykříčníková (Agrotis exclamationis). Můry osenice velmi škodí tím, že okusují kořeny a kořenové krčky mnoha druhů rostlin, to způsobuje na polích velké hospodářské ztráty. Proto je lumek Pancerův velmi užitečný tím, že omezuje počty vylíhlých dospělých osenic.
Na všech zdejších fotografiích jsou samečci.
Fotografie 8. 6. 2016 a 11. 8. 2016.
Samečkové jsou snadno rozlišitelní podle světlých proužků na konci třetího a dalších tergitů. Samičky takové světlé proužky nemají, a proto jsou snadno zaměnitelné za jiné podobné druhy lumků.
Většina jedinců druhu lumek Pancerův má druhý a třetí článek zadečku zbarvený červeně. Existují ale i černě zbarvení jedinci, kterým červená barva schází.
Rád se živí na miříkovitých rostlinách.
Samečkové v přírodě létají od května do září. Dospělé samičky se objevují až v červnu, ale potom létají až do podzimu a následně přezimují ukryté někde v mechu nebo ve shnilém dřevě.
Portrét.
Tento druh byl pojmenován na počest německého přírodovědce, který se jmenoval Georg Wolfgang Franz Panzer a žil v letech 1755 až 1829. Věnoval se botanice a také entomologii.
Jak vypadají hostitelské druhy lumka Pancerova?
Zatím se podařilo vyfotografovat jen osenici přehlíženou (
Noctua interposita).