Lumek Pancerův Ctenichneumon panzeri


čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae
podčeleď: Ichneumoninae, tribus Ichneumonini (Joppini)

Lumek Pancerův (Ctenichneumon panzeri) je v Praze poměrně hojný druh. Jako mnoho jeho příbuzných, i on se vyvíjí v housenkách různých druhů můr (Noctuidae). Nejoblíbenějším hostitelským druhem jsou můry osenice. Jsou to např. osenice polní (Agrotis segetum) a osenice vykříčníková (Agrotis exclamationis). Můry osenice velmi škodí tím, že okusují kořeny a kořenové krčky mnoha druhů rostlin, to způsobuje na polích velké hospodářské ztráty. Proto je lumek Pancerův velmi užitečný tím, že omezuje počty vylíhlých dospělých osenic.

/Lumek Ctenichneumon panzeri při pohledu z boku.
Na všech zdejších fotografiích jsou samečci.
Fotografie 8. 6. 2016 a 11. 8. 2016.

Samečkové jsou snadno rozlišitelní podle světlých proužků na konci třetího a dalších tergitů. Samičky takové světlé proužky nemají, a proto jsou snadno zaměnitelné za jiné podobné druhy lumků.
Většina jedinců druhu lumek Pancerův má druhý a třetí článek zadečku zbarvený červeně. Existují ale i černě zbarvení jedinci, kterým červená barva schází.

Rád se živí na miříkovitých rostlinách.
/Lumek Ctenichneumon panzeri fotografovaný v srpnu.

Samečkové v přírodě létají od května do září. Dospělé samičky se objevují až v červnu, ale potom létají až do podzimu a následně přezimují ukryté někde v mechu nebo ve shnilém dřevě.

Portrét.
/Lumek rodu Cnetichneumon , hlava zepředu.

Tento druh byl pojmenován na počest německého přírodovědce, který se jmenoval Georg Wolfgang Franz Panzer a žil v letech 1755 až 1829. Věnoval se botanice a také entomologii.

Jak vypadají hostitelské druhy lumka Pancerova?
Zatím se podařilo vyfotografovat jen osenici přehlíženou (Noctua interposita).
/Osenice přehlížená, fotografoval Karel Netsch.

Mravenec příživný
Maltářka zední
Lumek Phytodietus
Lumci - podčeleď Tryphoninae

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist