čeleď: Pískorypkovití - Andrenidae
Pískorypka dvoubarvá (Andrena bicolor) patří k našim nejhojnějším druhům pískorypek. V časném jaru patří k nejdříve se probouzejícím pískorypkám, vyletuje hned při prvním oteplení. Musí pospíchat, jako jedna z mála druhů pískorypek totiž stihne mít 2 generace do roka.
Na obrázku je na květu slivoně, která rozkvétá už koncem března.
Samičky si budují v zemi hnízda až 1 m hluboká.
Na jehnědě vrby jívy. Tady je dobře vidět, že se jedná o drobný druh pískorypky.
Po zvětšení. Foto 17. 3. 2017 Praha Dejvice.
Sbírá nektar a pyl z mnoha druhů rostlin. Významně se podílí na opylování ovocných stromů.
Létá ale pouze za slunečného počasí. Jako všechny pískorypky, i ona se musí před letem zahřát na sluníčku.
S nákladem pylu pro larvičky jsem jí fotografovala už 2. 4. 2016 v květech křivatce žlutého ve Stromovce. Byla první pískorypkou, kterou jsem zahlédla, že sbírá pyl. Všechny ostatní druhy samotářských včel zatím krmily jen sebe samotné květním nektarem. Možná některý jiný druh už taky sbíral pyl, člověk všechno nevidí.
A tady je na fotografii, jak sbírá nektar a pyl už 21. 3. 2017 v květu prvosenky bezlodyžné. Překvapilo mne, jak hluboko do květu dosáhne, ačkoliv je to drobná pískorypka. Právě prvosenka bezlodyžná má totiž květ tak hluboký, že třeba včely medonosné její květy vůbec nenavštěvují.
Samečkové bývají drobnější.
Samečkové mnoha druhů pískorypek si jsou navzájem velmi podobní. Důležitým rozlišovacím znakem samečků pískorypky dvoubarvé je černá hlava a černý vous. A taky výskyt časně zjara. Na fotografii sameček sedí na listu sněženky, 23. března. Takhle brzy zjara se probouzí ze zimního spánku jen několik málo druhů.
17. 4. 2019 jsem s fotoaparátem zastihla samičku, jak saje nektar v květu mahalebky.