Hrabalka - popis čeledi Pompilidae


čeleď: Hrabalkovití - Pompilidae

Hrabalky (Pompilidae): V ČR se lze setkat s více než 100 druhy hrabalek. Jsou rozdělené na 3 podčeledi, ve kterých je celkem 22 rodů.
Některé druhy jsou charakteristicky zbarvené a u takových lze určit druh i podle fotografie. Značná část druhů má ale zbarvení téměř stejné - to znamená černé tělo, pouze zadeček v přední polovině červený, jako je na zdejší fotografii. U těch bývá určení druhu pouze podle fotografie nemožné.
Larvy hrabalek se vyvíjejí na dočasně nebo trvale ochromených pavoucích.
Samičky ochromují pavouka nejčastěji vpichem žihadla do spodní části hrudi, kde má pavouk nervové uzliny. Obvykle používá více vpichů o různé délce trvání. Další postup se liší podle druhu hrabalky. Často vlečou pavouka za sebou po zemi. Kořist bývá totiž ve srovnání s tělem hrabalky veliká.

Dospělci hrabalek se vyznačují těkavým, velmi aktivním pohybem po zemi nebo po vegetaci, křídla mají pro pohyb většinou druhořadý význam.

/Hrabalka, fotografovaná shora, jak sedí na listu.

Většina druhů hrabalek si vyhrabává hnízdečko pro svoje larvy v zemi. Některé druhy využívají přirozené zemní dutiny nebo dutiny ve dřevě nebo v suchých lodyhách. některé druhy si staví hliněná hnízda. Další druhy hrabalek ochromují pavouky přímo v pavoučích úkrytech a ty současně využívají jako plodové komůrky.
Mezi hrabalkami existují i hnízdní paraziti.

Mravenec příživný
Maltářka zední
Lumek Phytodietus
Lumci - podčeleď Tryphoninae

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist