Jírovec maďal (kaštan koňský) Aesculus hippocastanum


čeleď: Mýdelníkovité - Sapindaceae (dříve kaštanovité - Hippocastanaceae)

Jírovec maďal pochází z nevelkého území na Balkáně. Jeho přirozený areál byl v severním Řecku, ve střední Albanii a na několika místech v horách v Bulharsku. Nyní jsou u nás jírovce často pěstované. V posledních letech je ohrožuje drobný motýlek klíněnka, jeho housenky vyžírají jírovcové listy.
Dokud u nás byly jírovce zdravé, tak patřily k významným včelařským stromům. Včelí vosk, postavený včelami v termínu květu jírovců míval zajímavou tmavooranžovou barvu. Poškozené stromy ale mají v květech málo nektaru, proto v současnosti létají na jejich květy hlavně skromnější čmeláci.

Jírovec maďal, květy a listy.
/Jírovec, květy a listy.
Květ se včelou.
/Jírovec maďal, květ se včelou.

A proč se jmenuje jírovec, když mu lidi neřeknou jinak než kaštan? Obvykle se na něm ukazují první rozkvetlé kvítky na svátek sv. Jiří, 24. dubna.
/Jírovec maďal, pohled na květní hrozen z boku.

Se čmelákem rolním.
/Jírovec a čmelák rolní.

Na květech jírovců bývá i brouk s neobvyklým českým jménem - kuloštítník beraní.
/Brouk kuloštítník beraní.

Jírovec maďal má ostnaté plody. Tím se liší od většiny jiných druhů jírovců.
/Jírovec maďal má ostnatý plod.

Větvička s listy a plodem v září. Ranní slunce je nízko nad obzorem a tím jsou listy neobvykle osvícené.
/Jírovec, větvička s listy a plodem v září, při ranním slunci.

Na severní polokouli roste celá řada různých druhů jírovců. A ačkoliv pocházejí z velmi vzdálených oblastí, často jsou schopné se navzájem křížit. Nejúspěšnějším je jírovec pleťový, který vznikl zkřížením evropského jírovce maďalu a amerického jírovce pavie.
/Jírovec pleťový, květy v detailu.
Nyní se tyhle jírovce pleťové v parcích často vysazují, protože jsou částečně odolné vůči klíněnkám. Klíněnkám prostě nechutnají, jejich housenky se v listech jírovce pleťového vyvíjejí pomalu. Bohužel jejich krásné květy nechutnají ani včelám medonosným, ty mají o květy tohoto jírovce minimální zájem. Spíš je možné vidět na jeho květech některé drobné včely samotářky.

Sléz přehlížený
Líska turecká
Silenka ušnice
Mléč rolní

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist