Tavolník japonský Spiraea japonica


čeleď: Růžovité - Rosaceae

Tavolník japonský je včelařsky významný keř. Včely na něm sbírají zejména pyl. Sběratelky pylu rychle běhají po květenství tavolníku japonského a při pohybu si nabírají pyl na rousky. Je překvapivé, jak mnoho včelích dělnic pracuje na květech tavolníku japonského v době, kdy v okolí kvetou lípy velkolisté. (Možná je v lipových květech hodně nektaru a na lipových listech dost medovice, proto mají v této době včelstva nouzi o pyl.)
Na keřích tavolníku japonského sbírá pyl i mnoho dělnic čmeláků, především druhu čmelák zemní.
Od tavolníku japonského zahradníci vyšlechtili mnoho rozličných kultivarů, které dorůstají do výšky 0,8 až 1,5 m. Používají se především na pokryvné výsadby v městské zeleni.

/Tavolník japonský s dělnicí včely medonosné.
Dělnice čmeláků jsou na tavolníku v nepřetržitém pohybu, nenechají se fotoaparátem zaostřit.
/Tavolník a čmelák zemní za letu.
V době kvetení tavolníku, to je v polovině června, mají velkou spotřebu pylu pro výchovu svých larviček čmeláci druhu čmelák zemní. Některé jiné druhy čmeláků, jako jsou třeba čmelák luční nebo čmelák rokytový, mají v tomto termínu už svoje hnízdečka na konci vývoje, těm už další generace mladých samiček a samečků z hnízdeček vylétli do přírody k samostatnému životu. Naopak třeba druh čmelák skalní je pozdější, jejich mladé samičky a samečky uvidíme létat v přírodě převážně až v srpnu.
/Tavolník a čmelák s pylovými rouskami.
Kultivar tavolníku s tmavšími květy. (Na něj také včely a čmeláci pilně létali, pouze se mi je nepovedlo fotoaparátem zaostřit.)
/Tavolník japonský, větve s květy.

Jitrocel prostřední
Locika kompasová
Meduňka lékařská
Pupalka rudokališní

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist