čeleď: Hluchavkovité - Lamiaceae
Zběhovec plazivý je vytrvalá bylina. V přírodě roste především na trochu vlhčích a mírně zastíněných místech v sousedství listnatých stromů. Do okolí se rozšiřuje nejen semeny, ale také s pomocí nadzemních výběžků. V zahradách bývá pěstovaný jako nenáročná skalnička, kultivary mohou kvést také bíle nebo v různých odstínech světlé barvy. Některé vyšlechtěné typy mají také tmavé zelenohnědé listy.

Nektar uvnitř květů není snadno přístupný. Proto hmyz při návštěvách květů obvykle dává přednost jiným druhům rostlin. To se ale mění za sucha. Ve květech se snadno přístupným nektarem už bývá odpoledne všechen nektar zaschlý. Potom začnou některé druhy blanokřídlého hmyzu s dlouhým sosákem vyhledávat i květy zběhovců (nektar ukrytý v hloubce květu tak snadno nevysychá).
Pelonoska hluchavková (Anthophora plumipes) za letu před květem.

Pelonoska hluchavková saje nektar z kvítku zběhovce. Zdá se, že sběr pylu na kvítcích zběhovce pelonosku nezajímá, dostatek pylu si zřejmě nasbírala jinde. Ale přesto květy zběhovců opyluje. Při sání nektaru se totiž dotýká zadečkem spodních květů na lodyze a pyl přenáší na jiné rostliny na chloupcích na zadečku.

Pelonoska fotografovaná shora.

Dlouhá lodyha s mnoha kvítky.