Večernice vonná Hesperis matronalis


čeleď: Brukvovité - Brassicaceae

Večernice vonná je okrasná bylina, občas je pěstovaná v zahradách jako dvouletá nebo krátce vytrvalá okrasná rostlina. Dokáže zplaňovat a rozrůstat se do okolí. Vyhovují jí mírně zastíněné a vlhčí lokality.
K hluboce uloženému květnímu nektaru dosáhne jen hmyz s dlouhým sosákem. Květy rozkvétají v květnu až červenci, za pěkného počasí obvykle v podvečer a noci libě voní, vábí takto večerní motýly s dlouhým sosákem kteří jsou hlavními opylovači.

/Večernice vonná, květy a poupata.

Fotografování nočních motýlů na květech večernice není snadné, hlavně proto, že v noci bývám doma a nikoliv na okraji vlhkých lesů. Ale za denního světla jsem zastihla na květech dlouhososku.
/Dlouhososka saje nektar z květu večernice vonné.
Dlouhososek u nás žije větší počet vzhledově podobných druhů, které se liší životní strategií. Některé druhy se vyvíjejí jako parazitoidi v zemních hnízdech včel samotářek.
/Dlouhososka na fotografii shora nad květem večernice vonné.

Nedozrálé plody.
/Večernice vonná, nedozrálé plody.

Chlupáček Bauhinův (jestřábník Bauhinův)
Večernice vonná
Černýš luční
Mateřídouška vejčitá

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist