čeleď: Bobovité - Fabaceae
Jerlín japonský je v pražských parcích často pěstovaný strom. Je vynikající tím, že na rozdíl od našich domácích druhů dřevin snáší solení silnic. Proto se dobře hodí na frekventovaná místa, třeba blízko tramvajových zastávek.
Pochází z dálného východu Asie. Je to teplomilný druh, zvyklý na dlouhou vegetační dobu. Proto v Praze semena jerlínů nedozrávají, samovolně se tedy nerozšiřuje.
A je to dřevina hmyzem milovaná. Má v květech hodně sladkého nektaru. Kvete ve druhé polovině léta, kdy je květů v parcích velmi málo. A taky jednotlivé kvítky rozkvétají postupně, takže strom kvete dlouho. Pěstuje se několik podobných typů, které se nepatrně liší zbarvením květů, ale také se liší v termínu, kdy začínají rozkvétat.

Rozkvetlý jerlín japonský u zastávky metra Malostranská.

Bývá na nich mnoho čmeláků. V této době už bývají čmeláčí hnízdečka na konci svého rozvoje. Mnoho čmeláčích dělnic už svůj životní úkol splnilo. I tak si chtějí čmeláčí dělnice svoje stáří osladit a ke konci svého života se na jerlínech shromažďují. Pod stromy se pak nachází mnoho mrtvolek přestárlých čmeláků.
Naopak
včely medonosné tu sbírají mnoho květového nektaru, ze kterého budou mít kvalitní med na úspěšné přezimování.

Na květech jerlínů občas bývají k vidění i včely samotářky. Ovšem vzhledem k rozkvětu jerlínů až ve druhé polovině léta a na podzim už je počet druhů blanokřídlých omezen. Na fotografii je sameček některého druhu samotářských včel čalounic.
V uličním stromořadí, strom s nezralými plody.
Jerlín japonský na Ladronce, když na podzim žloutne listí. Foto 17. 10. 2018
Semena jerlínů u nás většinou nedozrávají. Pohled na lusky na stromě 31. 10. 2018.

Lusky zůstávají viset na stromě, i když před zimou listí opadá.
Když jerlíny rozkvetou, většina hmyzu se pak pohybuje vysoko v koruně stromu, kam člověk s fotoaparátem nedosáhne. Ale občas se povede něco zachytit. Tady je na květech květolib včelí.
Ke konci kvetení. Včely medonosné jerlíny milují.
Jerlín japonský, kvetoucí strom v parku.