čeleď: Mýdelníkovité - Sapindaceae (dříve javorovité - Aceraceae)
Javor jasanolistý je rychle rostoucí, ale krátkověký strom. Pochází ze Severní Ameriky.
V české přírodě je to nebezpečná invazní dřevina. Přesto naše zahradnické firmy stále propagují jeho vysazování i do přírody. Je potřeba naučit lidi, aby tento druh přestali vysazovat a naopak ho podle možností likvidovali. Šíří se zejména podél vodních toků.
Dvounažka.

Listy jsou lichozpeřené, mohou být až tříjařmé.
Produkuje
obrovské množství plodů, které zůstávají viset na stromech přes zimu.
Na fotografii je vidět v zimní krajině javor jasanolistý, jak je mohutně obsypaný plody. Javory jasanolisté tu jsou vysazené v místech, kde začíná sbírat vodu Jenečský potok.
Květní pupeny jsou kulaté.

Větvička na začátku rašení.
Javor jasanolistý je dvoudomá dřevina.
Samičí květy, ze kterých se vyvinou plody.
Samčí květy s pylem na počátku růstu.

Při dozrávání prašníků.
Ve městech může pyl způsobovat lidem alergie.

Kvetoucí strom uprostřed polí. Tady je naštěstí pouze jedinec se samčími květy. ten netvoří semena, okolí tedy nezamoří.
Někteří lidé říkají, že včely medonosné pyl z javorů jasanolistých sbírají. Ale já jsem na tomto javoru nikdy neviděla pracovat ani včely medonosné, ani jiné druhy hmyzích opylovatelů. Zřejmě je k tomu může donutit jen velká nouze květů jiných druhů rostlin.
Úroda plodů, které následně začnou zamořovat okolní krajinu.