čeleď: Brukvovité - Brassicaceae
Kokoška pastuší tobolka je častý plevelný druh. Její semena dokážou klíčit při nízkých teplotách, mnohdy už v zimě nebo v časném předjaří. Díky odolnosti na chladno se lze setkat s kvetoucími rostlinami kokošky od počátku jara až do pozdního podzimu.
Kvítky má drobné, nenápadné, někdy mohou korunní lístky květů dokonce chybět. Květy kokošky vyhledává mnoho druhů včel samotářek i včely medonosné.
Na horní fotografii je na květech kokošky pískorypka pyskatá (Andrena labiata).
Kokoška pastuší tobolka je častý plevel v ozimé řepce. A protože se ozimá řepka v březnu stříká silnými insekticidy, je v časném jaru kvetoucí kokoška v porostu velký (obvykle neřešitelný) problém. Dochází k otravám včelstev i k otravám dalších druhů hmyzích opylovatelů.

Kokoška i řepka patří do stejné čeledi brukvovitých, takže selektivní herbicidní postřiky proti plevelům v řepce kokošce nevadí. Právě tak kokošce vyhovuje podzimní termín setí ozimé řepky, také dokáže růst jako ozimá rostlina. V porostech řepky se prakticky nelze zbavit plevelných kokošek. A řepka se nedá ekonomicky úspěšně pěstovat bez toho, že by se nepoužívaly silné insekticidy proti broukům. Řepku poškozuje celá řada různých druhů brouků. Nejobtížněji se bojuje proti těm broučím druhům, jejichž larvy vyžírají dřeň uprostřed lodyh řepky. Takové larvy nezasáhne obyčejný povrchový postřik, ale v předjaří se musí používat přípravky, které pronikají pletivem rostlin hluboko dovnitř. A tím se jedovaté složky dostávají i do květního nektaru plevelných kokošek.
Pískorypka páskovaná (
Andrena gravida).

Do květů řepky už se takové silné insekticidy nedostávají, protože řepka kvete až v dubnu, a v té době už jsou účinné složky insekticidů v rostlinách rozložené.
Pro přírodu by bylo nejlepší, kdyby se povedlo omezit pěstování řepky jen natolik, kolik se spotřebuje řepkového oleje pro potravinářství. A zrušit přidávání řepkového oleje do nafty.