čeleď: Jitrocelovité - Plantaginaceae (dříve krtičníkovité - Scrophulariaceae)
Lnice květel je drobnější až středně vysoká bylina. Roste hlavně na písčitých nebo kamenitých půdách, na suchých a slunných místech. Je to víceletý, hlouběji kořenící druh. Setrvává na stanovišti bohatě větveným systémem vodorovných a svislých kořenových výběžků. Květy vyrůstají v úžlabí listenů a jsou sestavené do hustého koncového hroznu. Kvete od června do podzimu.
Květní nektar je uložený hluboko uvnitř kvítků. Hmyz se dostává ke květnímu nektaru různě odlišnými postupy.
Čmeláci s dlouhým sosákem, jako je čmelák rolní (Bombus pascuorum), si umějí složité květy otevírat a květy opylují.
Rostlina lnice se čmelákem rolním, jak si otevírá květ a dostává se k hluboko uloženému květnímu nektaru.
Na lokalitách, kde čmeláci květy otevírají, se otevírání květů naučí i včely medonosné. Na fotografii je včelí dělnice, hluboko zanořená uvnitř květu.
Naopak druhy čmeláků, které mají kratší sosák, jako je např. čmelák zemní (Bombus terrestris) nebo čmelák hájový (Bombus lucorum), se dostávají ke sladkému nektaru nakusováním květů z boku. Na fotografii je vidět čmeláčí sameček se sosákem zabodnutým mezi kališními cípy. Tímto způsobem samozřejmě květ neopylí, krade si sladkou odměnu bez toho, že by rostlině přinesl nějaký užitek.
Kde čmeláci vykoušou do květů otvory z boku, tam se následně naučí i včely medonosné, jak si ulehčovat práci. Určitě využívají už dříve nakousané otvory, ale za čas se naučí být ve vykusování samostatné. Včela na fotografii vlevo dole saje nektar vykousnutým otvorem ve spodní části květu.
Drobnější druhy hmyzu pronikají dovnitř květů snadněji. Na obrázku je samotářská včelka čalounice menší (
Megachile pilidens), je vidět kartáč sběracích chloupků na pyl na břišní straně zadečku. Tahle čalounice květy skuteně opyluje, sladký květní nektar za odměnu si zasluhuje.
Skupina kvetoucích rostlin.

Čmelák rolní, dělnice v letu nad květy. Je vidět, že při návštěvách květů lnice se jí pyl zachytává na zádech. Ten si následně otírá předníma nohama a upravuje do rousek na zadních nohách.
Lodyha s květy.

Lnice květel dobře odolává sečení travnatých ploch. Po sečení dokáže dobře regenerovat. Proto její květy vídáme v pražských trávnících v hojném počtu koncem srpna a v září.