Křídlatka japonská Reynoutria japonica


čeleď: Rdesnovité - Polygonaceae

Křídlatka japonská se nás začala původně pěstovat jako parková dekorativní rostlina. Nyní se ale agresivně šíří. Rozmnožuje se vegetativně, z odlomených oddenků.
Křídlatky jsou dvoudomé byliny. V Čechách pravděpodobně existují u druhu křídlatka japonská pouze samičí rostliny. Ty ale mohou být opylované pylem ze samčích rostlin křídlatky sachalinské (Reynoutria sachalinensis), která u nás na mnoha místech také roste. Takovým vzájemným křížením opakovaně vzniká druh křídlatka česká (Reynoutria x bohemica). Ta je ze všech křídlatek nejagresivnější. Kde rostly všechny druhy křídlatek pohromadě, tam byly zakrátko rodičovské druhy vytlačené a zůstal jen kříženec.

Kvete od července do září, kdy je v přírodě nedostatek květů jiných bylin. Proto jí včely medonosné vyhledávají. A nejen včely, na křídlatkách bývají k vidění i další druhy hmyzu, zejména mnozí dvoukřídlí.
/Křídlatka japonská, květenství.

Květy jsou funkčně jednopohlavné. V samičích květech jsou zachované jen krátké tyčinky a výrazné jsou pestíky se třemi čnělkami.
/Křídlatka japonská, samičí kvítky v detailu.

Křídlatka se včelou medonosnou na květech. (Foto 15. 9. 2018)
/Křídlatka se včelou medonosnou na květech.
Při větším zvětšení fotografií s hmyzem se ukazuje, že fotografovanou rostlinou je jiný druh křídlatky se samčími květy. Na posledních dvou obrázcích je pravděpodobně křídlatka česká.
/Bzučivka na květech křídlatky.
Bzučivky mají taky o květy křídlatek zájem.

Někdy se stane, že křídlatka japonská začne tvořit hodně semen.
/Křídlatka tvoří semena.
/Křídlatka, nedozrálé plody zvětšeně.

Šácholan hvězdovitý
Bobkovišeň lékařská (vavřínovec lékařský)
Borovice pinie
Tařička zahradní

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist