Lilek černý Solanum nigrum


čeleď: Lilkovité - Solanaceae

Lilek černý je jednoletá bylina. Je to teplomilný druh, zjara raší pozdě, teprve po oteplení půdních vrstev. Daří se mu na dobře vyhnojených místech, v Praze tedy tam, kudy často chodí pejskové.
Kvete od června do října. Včely medonosné o jeho květy zájem nemají, a jiný hmyz asi taky ne. Odhaduji, že by lilek černý mohl být samosprašný, možná dojde k opylení už v poupatech.

/Lilek černý, kvítky detail.

/Lilek černý, rostlina s květy.

/Lilek černý, porost vedle venkovních schodů.
Lilek černý je jedovatá rostlina.
U nás je považován za archeofyt, tj. druh zavlečený k nám ze Středozemí již v počátcích zemědělství, podobně jako jeho blízce příbuzný druh lilek vlnatý (Solanum decipiens).
Rozlišení druhů lilek černý a lilek vlnatý je pro amatéry obtížné. Lilek černý má mít podle literatury lodyhy oděné chlupy jen v mládí a později olysávat, lilek vlnatý má mít lodyhy hustě žlaznatě vlnaté.

/Lilek černý, květenství.
Květy a nezralé plody se barvou a tvarem velmi podobají květům a plodům brambor, pouze jsou mnohem menší.
Lilek černý a brambory trpí stejnými chorobami a škůdci. Proto plevel lilek černý v bramborách je nepříjemným přenašečem chorob, zejména virových infekcí. A právě brambory jsou velmi náchylné na virová onemocnění.
/Lilek černý, nezralé plody.
Zralé bobule jsou tmavě fialové, prakticky černé. Méně často lze vidět i rostliny, které mají zralé plody žlutozelené barvy.

Květy v detailu.
/Lilek černý, květy.


V posledních letech se zejména na polích, kde pěstují zeleninu, začal šířit podobný druh lilek leskloplodý (Solanum physalifolium). Pochází z Jižní Ameriky. Od našeho lilku černého se liší zejména mohutnějším zvonkovitým květním kalichem.

Chřest lékařský
Oman hnidák
Sléz velkokvětý
Jitrocel prostřední

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist