Kokrhel luštinec Rhinanthus alectorolophus


čeleď: Zárazovité - Orobanchaceae (dříve krtičníkovité - Scrophulariaceae)

Kokrhel luštinec je jednoletá poloparazitická bylina. Jeho kořeny se přichytávají svými přísavky na kořeny hostitelských rostlin. Dokáže parazitovat pouze na kořenech rostlin z čeledi lipnicovité. (Byliny z jiných čeledí se dokážou parazitaci účinně bránit.) V minulosti býval kokrhel luštinec nepříjemným plevelem v obilí, který významně snižoval výnos zrna a navíc je i slabě jedovatý. Dnes je to vzácný druh.
V současnosti se s kokrhelem luštincem dělají pokusy kvůli omezování růstu některých trav, zejména třtiny křovištní. Tím se v terénu vytváří prostor pro vzejití semen kvetoucích nektarodárných druhů bylin.

Letos se v Praze můžeme setkat s kokrhelem luštincem na několika vybraných místech, kde byl pokusně vysetý.
/Kokrhel luštinec 2019.
S nynějším nárůstem ekologického hospodaření se na orné půdě kokrhel luštinec zase začíná objevovat, ohrožuje řídké porosty jarních obilnin. Kokrhel je ale velmi citlivý na nedostatek světla, v dobře vyhnojených hustých porostech obilí se nedokáže prosadit.
Kokrhel se rozmnožuje pouze semeny. Zralá semena zůstávají v klidu ležet v zemi v okolí mateřské rostliny až do jara následujícího roku. Zjara část semen vyklíčí, ale část zůstává a bude klíčit až v následujících letech.
Semena dokáží vzcházet bez hostitelské podpory, po vzejití rostliny vytváří zelené listy a až několik dní po vzejití se postupně připojují ke kořenům svého hostitele. Když klíční rostlina nenajde hostitele, zpravidla po cca 1–2 měsících uhyne.

Jeho květy často navštěvují čmeláci.
/Kokrhel a čmelák v květu.
Dostat se k hluboko uloženému nektaru a k pylu dá čmelákům dost práce.
/Čmeláci sbírají ve květech kokrhelu žlutý pyl.

Chřest lékařský
Oman hnidák
Sléz velkokvětý
Jitrocel prostřední

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist