čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae
Turan roční pochází z východních oblastí Severní Ameriky. V Čechách se v posledních desetiletích šíří docela invazivně.
Podle názoru některých odborníků vznikl (vzniká) tento druh hybridizací rodičovského druhu Erigeron strigosus s některým dalším východoamerickým druhem tohoto rodu. Díky tomu představuje tento druh konglomerát většího počtu apomikticky udržovaných linií. V Čechách je nejrozšířenější typ turan roční severní (Erigeron annus septentrionalis).

Blanokřídlý hmyz se o tento turan prakticky nezajímá. Turany zřejmě vytváří v květech jen málo nektaru nebo nemají vůbec žádný sladký nektar. Rostliny, které jsou schopné apomiktického rozmnožování, nejsou závislé na opylení hmyzem. (Apomixie je nepohlavní způsob rozmnožování, vzniklá semena jsou geneticky identická s matkou.)
Vyjímečně se mi povedlo uvidět na květu turanu ročního samečka včelky hedvábnice řebříčkové (
Colletes daviesanus). Pro samečky je charakteristické, že jim nevoní vlastní sestry a sestřenice, co se s nimi vylíhly ve stejném nebo blízkém hnízdečku, a hledají si nevěsty za sedmerými řekami a horami. No a na své dlouhé cestě se musí občas zastavit a občerstvit se i na tom, co jim vlastně vůbec nechutná.

Brouci bývají na květech turanů častější. Opakovaně jsem na nich našla samičky druhu stehenáč nahnědlý (
Oedemera podagrariae). Dospělci stehenáčů se živí pylem a nektarem z květů, jejich larvy se vyvíjejí ve spodních částech lodyh různých druhů rostlin.
V Radotíně roste turan v sousedství keřů trnek. A květy turanů zde překvapivě vyhledávají motýlci druhu ostruháček kapinicový (
Satyrium acaciae). Housenky ostruháčka kapinicového se vyvíjejí na trnkách. Dospělci ostruháčků získávají energii sáním květního nektaru mnoha druhů rostlin. Na této lokalitě ale kvetly podél trnek pouze turany, a ostruháčci se přizpůsobili.
V srpnu 2021 mne na květech turanu překvapil motýl
ostruháček březový (
Thecla betulae), samička. Housenky tohoto ostruháčka se také vyvíjejí na trnkách.