Karbinec evropský Lycopus europaeus


čeleď: Hluchavkovité - Lamiaceae

Karbinec evropský je vytrvalá bylina. Dorůstá do výšky 15 až 80 cm. Roste na mokrých a špatně provzdušněných půdách, často mezi rákosím na březích stojatých i tekoucích vod. Je to hojný druh na často zaplavovaných a živinově bohatších lokalitách.
Drobné květy karbince poskytují hmyzu jen menší množství nektaru. Proto včely medonosné a včely samotářky navštěvují karbinec jen vyjímečně. Všechny druhy včel totiž musí pro výchovu svých larviček nasbírat na květech mnoho nektaru a pylu, vyhledávají tedy bohatší zdroje. Na květech karbince bývá mnoho dospělců takových druhů hmyzu, které potřebují květní nektar jen pro dodání energie sobě samotným, ale jejich larvičky se vyvíjejí na jiné potravě.

Tady saje nektar z květů karbince květolib včelí (Philanthus triangulum). Na fotografii je pravděpodobně sameček.
/Květolib včelí na drobných květech karbince.
Z květů karbince jsem při fotografování vyrušila také brouka z příbuzenstva bradavičníků, s vědeckým jménem Anthocomus rufus. Tento brouk je častý na vlhkých loukách a na březích vod, které jsou porostlé rákosím a sítinami. Samičky tohoto brouka kladou vajíčka do prázdných tobolek sítiny rozkladité. Larvičky se živí drobným mrtvým hmyzem. Larvy pak přezimují ve stoncích rákosu a v těch se zjara i zakuklují.
/Brouk z příbuzenstva bradavičníků.
Kvítky zvětšeně.
/Karbinec v září 2020.
/Drobné kvítky karbince v detailu.
Dlouhá lodyha v září 2020.
/Karbinec, dlouhá lodyha s květy a listy.

Šácholan hvězdovitý
Bobkovišeň lékařská (vavřínovec lékařský)
Borovice pinie
Tařička zahradní

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist