čeleď: Mýdelníkovité - Sapindaceae (dříve javorovité - Aceraceae)
Javor cukrový pochází z východu Severní Ameriky. Tvar jeho listu známe z kanadské vlajky. Zejména v minulosti tam lidi získávali z jeho mízy javorový cukr.
U nás se pěstuje jen vyjímečně ve větších dendrologických sbírkách. Naše původní české druhy javorů jsou po všech stránkách lepší, není důvod pěstovat ve větší míře cizokrajné druhy javorů. Ale je to dobře, že máme i v Čechách možnost se podívat, jak tenhle strom vypadá, a nemusíme kvůli tomu cestovat do Ameriky.
Zatímco listy javoru cukrového se velmi podobají listům našeho javoru mléče, květy má javor cukrový zcela odlišné. Podařilo se mi je fotografovat 18. 4. 2023 v Královské zahradě v sousedství Pražského hradu.

Dočetla jsem se, že ve květech má javor cukrový hodně sladkého nektaru a že je včely hodně navštěvují. Jenže v roce 2023 máme neobvykle studený duben a tak hmyz nelétá ani na javory, ani jinam.

Při špatném počasí se mi povedlo udělat alespoň fotografie květů.
Nedozrálé plody v červenci. (Foto v Arboretu u Kostelce nad Černými lesy.)
V Praze v Královské zahradě byl javor cukrový vysazen v roce 1958.

Javor mléč se spolehlivě odliší od javoru cukrového podle pupenů na větvičkách. Zatímco náš javor mléč má pupeny téměř kulaté a tmavě hnědočervené (tmavofialové), javor cukrový má pupeny špičaté a barevně nevýrazné.

Na podzim jeho listy získávají podzimní zbarvení dřív než většina českých stromů. Zdá se, že je javor cukrový zvyklý na kratší vegetační období, než jaké u nás máme.
Foto 16.10. 2016
Na obrysu listu javoru cukrového je vidět i malý rozdíl oproti listu javoru mléče. Má pouze tři laloky zakončené výraznou špičkou (dolní listové laloky jsou menší než u javoru mléče). Řapíky po utržení nemléčí.
Pro srovnání obrázek listu javoru mléče: Výrazná špička je na listu nejen u hlavních laloků, ale i u jejich postranních zubů.