čeleď: Borovicovité - Pinaceae
Jedlovec kanadský je původní ve velké oblasti východní části Severní Ameriky. Vyskytuje se tam hlavně ve stinných roklích a na severních svazích. Je velmi odolný k mrazu a má malé nároky na světlo, ale je náročný na dostatek vody, protože zakořeňuje jen mělce. U nás se s ním lze setkávat v mnoha pražských parcích. Má poměrně drobné šišky, jsou dlouhé jen 15 až 22 mm.
Jedním z rozlišovacích znaků od jiných, u nás pěstovaných druhů jedlovců je, že plodní šupiny v šišce se ani za sucha nikdy neotevřou víc než že odstávají pod úhlem 45°.
Šišky dozrávají v srpnu a v září prvního roku, otevírají se v říjnu. Šišky zůstávají na stromě až do následujícího roku.
Koncem dubna se na loňských větvičkách začnou objevovat také samčí šištice.

Jedlovec, loňská šiška a letošní jarní samčí šištice.
Na konci května už mají jedlovce světle zelené letorosty a mladé šišky.
Spodní strana větvičky v zimě - detail.
Zasněžená větev.

Když napadne sníh, zobrazí se krásně rozcuchaný vršek.
Pohled do koruny vzrostlého jedlovce kanadského ve Stromovce.
Na severní polokouli roste celkem 9 různých základních druhů jedlovců. V Evropě není původní žádný, ale rostou v Americe a ve východní Asii. V ČR lze vidět další druhy jedlovců v botanických zahradách a v arboretech.
Poznámka: Do původní americké vlasti jedlovce kanadského byla z Asie zavlečená mšice
korovnice jedlovcová (
Adelges tsugae). Tahle mšice nemá v Americe přirozené nepřátele, velmi se tam rozmnožuje a americké jedlovce kvůli napadení hromadně hynou.