čeleď: Mýdelníkovité - Sapindaceae (dříve javorovité - Aceraceae)
Javor mléč je středně velký strom, může se dožít až 200 roků. Charakteristické jsou pro něj vstřícné listy na dlouhých řapících. Řapík po utržení mléčí, v jeho mléčné šťávě se vyskytuje kaučuk.
Má rád živné půdy, bohaté na obsah dusíku. V Praze často roste v severně orientovaných roklích, dobře se mu daří i v podrostu jiných dřevin. Zejména tam, kde byly v minulosti vysazené akáty, se takové plochy samovolně proměňují na javořiny, pokud je lokalita trochu vlhká. Původní evropský druh.
Javor mléč, strom v době květu. Má žlutozelené květy sdružené v chocholících, kvete před rašením listů.

S dělnicí včely medonosné. V javorových květech bývá hodně sladkého nektaru, včely javor mléč vyhledávají přednostně.
Javor mléč má květy oboupohlavné nebo jednopohlavné s nejrůznějšími přechody mezi oběma typy, proto v různých letech velmi kolísá plodnost semen. Nejčastěji jsou květy funkčně jednopohlavné, samčí se zakrnělým pestíkem nebo samičí s tyčinkami, kterým se neotevírají prašníky.

V Praze začíná kvést v první polovině dubna, kvete před rašením listů. Jeho květy jsou velmi přitažlivé pro mnoho druhů hmyzu. Květy na spodních větvích obvykle obsadí mravenci.
Naopak na vršku vysoko v korunách javorů vidíme létat mnoho čmeláků. V této době už bývají vzbuzené ze zimního spánku samičky druhů čmelák luční, čmelák zemní, čmelák rokytový a čmelák rolní. Ti se ale fotografují těžko, do vršků javorů člověk s fotoaparátem nedosáhne.

Na fotografii je samička druhu čmelák zemní (
Bombus terrestris).

Květ javoru mléče, který je funkčně pouze samčí, v detailu.

V Praze se často pěstují i okrasné kultivary javoru mléče. Množí se roubováním, ale mnohé vlastnosti, např. červenolistost, se v různé míře zachovává i u semenáčů.

Na fotografii detailu květu barevného kultivaru javoru mléče je dobře vidět uvnitř květů blizna a základ budoucích semen.
Po utržení začne z listového řapíku vytékat mléčně bílá tekutina.
O květy se vždy zajímají mravenci. Tady je mravenec černolesklý, skupina.

Mravenec černolesklý -
Lasius fuliginosus (Dendrolasius fuliginosus), dělnice zvětšeně.
Na horní květy se s fotoaparátem nedosáhne. Ale povedlo se mi zobrazit zednici rezavou (samečka), jak se při studeném větru ohřívá na slunci na javorovém kmenu.

A na krátký okamžik přiletěl na spodní květy i drobný sameček některého druhu pískorypky.
V září dozrávají plody - dvounažky s křídly.

Větvička v zimě.
Plody jsou oblíbenou potravou ptáků. Na fotografiích je hýl obecný. (Fotografoval Vojtěch Novotný)