Kokotice povázka Cuscuta epithymum


čeleď: Svlačcovité - Convolvulaceae

Kokotice povázka je jednoletá bylina, která cizopasí na různých bylinných hostitelích. Je to v České republice původní druh. Nejčastěji roste na výslunných suchých travnatých nebo křovinatých stráních. Roste jako nezelená, parazitická liána. Kokotice se omotá kolem jiné rostliny, naruší její pletivo a zapustí haustoria do těla této hostitelské rostliny. Tím získává organické látky a vodu.

Detail kvítků.
/Kokotice povázka, detail kvítků.
Na webu BOTANY.cz se o kokotici povázce píše:
Dne 13. října 1880 začalo v českých zemích platit nařízení o zamezení a vyhubení kokotice, pravilo se v něm: „Kokotice budiž na polích všeho druhu, též na lukách, pastvinách, polních mezích, okrajích cest, hrázích železničních a na jiných pozemcích vyhubena od majitelů, po případě uživatelů neb nájemců těch pozemků. Tito, když na jich pozemcích nalezne se kokotice odkvětající neb dozrávající, trestají se“. Pokuta byla peněžní, ale mohlo se trestat i odnětím svobody po dobu 12 hodin až 4 dnů. Jak je patrné, ani úřední vyhláška kokotici nevyhubit nedokázala.

Tedy přesněji, mnoho kokotice se vyhubit podařilo. V minulosti jsem kokotici v přírodě vůbec neviděla. Setkávám se s ní teprve v několika posledních letech. Zdá se, že se nyní šíří tam, kde plochy přírodních památek občas vypásají ovce.
/Kokotice povázka se obtáčí kolem jiných rostlin.
Stepní plochy mezi skalami jsou na mnoha místech pro lidi těžko přístupné. Tak je těžké posoudit, jak dalece jsou na nich kokotice rozšířené. Zaujaly mne ale dělnice včel medonosných, které mezi kvítky kokotice poletovaly a sbíraly na nich nektar a pyl. Ona totiž jednotlivá včelí dělnice je tzv. florokonstantní, tedy že navštěvuje květy pouze jednoho druhu rostliny. Proto si včely vybírají květy takových druhů rostlin, jakých je na lokalitě hodně.
/Kokotice povázka a včela před květy.
Kokotice se rozmnožují semeny. Jen vzácně mohou přezimovat na víceletém hostiteli. S úhynem jednoleté parazitované rostliny uhyne i její parazit, který nepřežije zimní období. U dvouletých či víceletých je ale kokotice povázka schopná u hostitelské rostliny vyvolat tvorbu výrůstků, hálek, ve kterých může parazitická tkáň přezimovat a na jaře se z ní vyvine nová cizopasná rostlina.

Jitrocel prostřední
Locika kompasová
Meduňka lékařská
Pupalka rudokališní

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist