Šácholan hvězdovitý Magnolia stellata


čeleď: Šácholanovité - Magnoliaceae

Šácholan hvězdovitý (magnólie hvězdovitá) pochází z horských lesů Japonska. U nás je to často pěstovaný okrasný stromek. Na jaře rozkvétá velmi brzy, v době kvetení ještě nemá listy.
Na rozdíl od většiny jiných u nás pěstovaných kultivarů magnólii má víc rozevřené okvětní lístky a umožňuje lidem vidět na vnitřní (primitivní) uspořádání květu. V geologické historii zeměkoule totiž rostliny příbuzné magnoliím byly prvními suchozemskými kvetoucími (krytosemennými) dřevinami.

Šácholanovité se začaly vyvíjet už v druhohorách, na počátku období křídy. Současně s rozvojem kvetoucích rostlin se začal vyvíjet také hmyz. Pyl krytosemenných rostlin je totiž mimořádně dobrá a výživná potravina. Odborníci se domnívají, že úplně první včely, které se živily pylem, se objevily asi před 130 miliony let.
/Magnolia stellata, pestíky uvnitř květu.
Tyčinek je v květu mnoho, s krátkými tlustými nitkami nezřetelně oddělenými od prašníků. Pestíky jsou svrchní, obvykle ve větším počtu, spirálově uspořádané. Nektária nejsou vyvinutá.
/Magnolia stellata, zvětšený obrázek tyčinek a pestíků v květu.
Tam, kde šácholany rostou v přírodě na původních lokalitách, se na opylování jejich květů zaměřují brouci. Blanokřídlý hmyz totiž vyhledává hlavně takové květy, ve kterých je současně zdroj sladkého nektaru - ten v šácholanech chybí. V Čechách to vypadá, že opylování šácholanů řeší hlavně vítr nebo jen náhodní hmyzí návštěvníci. Pyložraví brouci v Čechách sice také existují, jenže ti se zjara probouzejí až mnohem později, na časně kvetoucích šácholanech je nemůžeme vidět.

Maliník obecný (ostružiník maliník)
Miřík celer (celer vonný)
Hořčice polní
Zběhovec plazivý

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist