Miřík celer (celer vonný) Apium graveolens


čeleď: Miříkovité - Apiaceae

Miřík celer lidé znají pod jednoduchým jménem celer jako pěstovanou zeleninu. Je podle něj pojmenovaná celá čeleď miříkovité, přesto lidé většinou znají jen jeho listy a podzemní bulvu, ale nevědí, jak celer kvete a jak vypadá celá jeho lodyha, když je pěstovaný na osivo.
Plané rostliny celeru rostou podél pobřeží Středozemního moře a na okolních vnitrozemských slaniskách, zplanělé kulturní typy se vyskytují v přírodě po celém světě všude v oblastech s mírnými zimami.

Lidi pěstují celer jako dvouletou rostlinu. Předpěstované sazeničky se vysazují ven na záhony až v období teplého jara, při takovém postupu celeru narůstají v prvním roce jen listy a veliká bulva. Pokud by ale sazenička venku prošla delším obdobím chladného počasí, tak vykvete hned v prvním roce a bulvu nevytvoří.

Lodyha s květy je přímá, odzdola je vícenásobně bohatě větvená. Postranní kvetoucí větve převyšují centrální okolík - viz obrázek nahoře.

Detail kvítků:
/Celer, detail kvítků.

Pohled na květenství zhora. Je to neobvyklé, že nejstarší květenství je vlastně drobné a mladší větve ho mohutně přerůstají na výšku a vlastně i šířkou lodyhy.
/Celer, okolík s květy.

Za dva týdny od rozkvetení prvních nejspodnějších květenství vyrostly na lodyhách další dvě patra kvetoucích okolíků. Směrem vzhůru se ale postranní větve zmenšují. Na následující fotografii jsou při detailním prohlížení vidět dva malé lodyžní listy a z jejich úžlabí opět vyrůstají další květní lodyhy s poupaty, které ale v tomto případě už nepřevyšují rozkvetlé okolíky. Na samotném kvetoucím okolíku je vidět, že celer pod okolíky a okolíčky nevytváří obaly a obalíčky.
/Celer - kvetoucí okolík fotografovaný odspoda. Foto 19. 6. 2025
Detail kvetoucího okolíčku, fotografie od spoda.
/Celer - okolíček zvětšeně, foto od spoda.

Květy celeru nejsou pro hmyz příliš lákavé. Nejčastěji na nich pohybovali drobní brouci rušníci.
/Celer a drobný brouk rušník.
Rušník diviznový (Anthrenus verbasci) se živí na květu. Na detailní fotografii jsou také vidět dovnitř ohnuté okvětní lístky.
/Celer - na jeho květech se živí brouk rušník. Foto 5. 6. 2025

Pravidelnými návštěvníky celerových květů byli také mravenci.
/K pravidelným návštěvníkům celerových květů patří mravenci. Foto 29. 5. 2025

Někdy přiletěla drobná ploskočelka.
/Celer - občas přiletěla na květy samotářská včela ploskočelka.

Častěji se ukazovaly různé drobné mušky.
/Celer - na květy často usedaly různé mušky.

Přízemní listy a tlustá květní lodyha.
/Celer - přízemní listy a tlustá květní lodyha.

Plané typy se vědecky označují jménem Apium graveolens var. graveolens. Z toho jsou vyšlechtěné kulturní typy, ty jsou rozčleněné podle užívaných částí. Hlavními pěstovanými typy jsou bulvový celer se ztlustlou podzemní bulvou a řapíkatý celer se ztlustlými listovými řapíky, ty jsou označované jako Apium graveolens var. rapaceum. Celer listový se označuje Apium graveolens var. secalinum.

Tady je na fotografiích celer, kterému bulva úspěšně přezimovala zahrabaná v zemi ve skleníku a následně na jaře začala růst. Pak tu celer kvetl a taky začal vytvářet semena.
/Celer, okolík s dozrávajícími plody.
Detail nedozrálých semen.
/Celer, dozrávající semena - detail.
A nakonec už se celá rostlina celeru do skleníku nevešla a bylo potřeba ho vyrýt, aby uvolnil prostor. Tady je na fotografii dokument, jak celer dokázal vyrůst do výšky. Na spodních patrech lodyhy má nedozrálá semena, horní části lodyh stále naplno kvetou a pořád vytvářejí další lodyhy s poupaty.
/Celer, celá rostlina s květy a se zrajícími plody. Foto 22. 6. 2025
Vzhledem k velké výšce dvouleté rostliny odhaduji, že výrobci osiva budou chtít pěstovat matečné rostliny jako menší jednoletky - s takovými nižšími rostlinami bývá méně práce. A aby celer vykvetl hned první rok, tak stačí vystavit předpěstované sazeničky chladnému období.

Maliník obecný (ostružiník maliník)
Miřík celer (celer vonný)
Hořčice polní
Zběhovec plazivý

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist