Javor cukrový Acer saccharum


čeleď: Mýdelníkovité - Sapindaceae (dříve javorovité - Aceraceae)

Javor cukrový pochází z východu Severní Ameriky. Tvar jeho listu známe z kanadské vlajky. Zejména v minulosti tam lidi získávali z jeho mízy javorový cukr.
U nás se pěstuje jen vyjímečně ve větších dendrologických sbírkách. Naše původní české druhy javorů jsou po všech stránkách lepší, není důvod pěstovat ve větší míře cizokrajné druhy javorů. Ale je to dobře, že máme i v Čechách možnost se podívat, jak tenhle strom vypadá, a nemusíme kvůli tomu cestovat do Ameriky.

Listy javoru cukrového se tvarem velmi podobají listům našeho javoru mléče, lidi si to často pletou. Tvar květů a plodů ale má javor cukrový zcela odlišné než naše původní české javory.

V Praze v Královské zahradě byl javor cukrový vysazen v roce 1958.
/Javor cukrový, koruna stromu.
Javor mléč se spolehlivě odliší od javoru cukrového podle pupenů na větvičkách. Zatímco náš javor mléč má pupeny téměř kulaté a tmavě hnědočervené (tmavofialové), javor cukrový má pupeny špičaté a barevně nevýrazné.
/Javor cukrový, štíhlé pupeny.
Na podzim jeho listy získávají podzimní zbarvení dřív než většina českých stromů. Zdá se, že je javor cukrový zvyklý na kratší vegetační období, než jaké u nás máme.
Foto 16.10. 2016 Praha Stromovka
/Javor cukrový ve Stromovce na podzim.

Na obrysu listu javoru cukrového je vidět i malý rozdíl oproti listu javoru mléče. Má pouze tři laloky zakončené výraznou špičkou (dolní listové laloky jsou menší než u javoru mléče). Řapíky po utržení nemléčí.
/Javor cukrový, spadlý list na hrubém štěrku.

Pro srovnání obrázek listu javoru mléče: Výrazná špička je na listu nejen u hlavních laloků, ale i u jejich postranních zubů.
/Javor mléč, zelený list s mnoha špičatými laloky.

Meruzalka krvavá
Kamejka rolní
Turanka kanadská (turan kanadský)
Borovice pokroucená

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist